Geri Dön
DünyaMyanmar kaynayan kazan

Myanmar kaynayan kazan

Myanmar’da darbe sonrası askeri cunta ve güvenlik güçlerinin protestolara kanlı müdahaleleri tüm dünyada tepki çekmeye devam ediyor

Myanmar kaynayan kazan

Askeri darbe sonrası protesto gösterileri ve güvenlik güçlerinin kanlı müdahalelerine sahne olan Myanmar’da cuntanın uygulamaları tepki çekiyor. Nitekim Cumartesi günü güvenlik güçlerinin göstericilere ateş açması sonucu ölenlerin sayısı 114’e ulaşırken, önceki gün hayatını kaybedenlerden birinin cenazesi için toplanan kalabalığa da ateş açıldı.

“The Guardian”daki habere göre, Cumartesi düzenlenen protestolara güvenlik güçlerinin silahlı müdahalesi sonucu yaşamını yitiren 114 kişiden biri olan 20 yaşındaki Thae Maung Maung’un cenaze töreni Bago kentinde yapıldı. Cenazeye katılanlardan bazıları, güvenlik güçlerinin tören sırasında kendilerine ateş açtığını kaydetti. Törende ölen ya da yaralanan olup olmadığıyla ilgili bilgi paylaşılmadı.

Ülke basınındaki haberlerde, göstericilerin dün düzenlediği protestolarda güvenlik güçlerinin müdahale etmesi sonucu iki kişinin yaşamını yitirdiği bildirildi.

Tepkiler sürüyor

Türkiye Dışişleri Bakanlığı, Myanmar’da askeri darbe ve seçilmiş hükümet üyelerinin gözaltına alınmasına karşı düzenlenen protestolarda güvenlik güçlerinin silahlı müdahalesinin şiddetinin artmasını kuvvetle kınamıştı. Bunula birlikte, özellikle son kanlı müdahale sonrasında dünyadan daha fazla tepki geldi.

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, ordunun göstericilere müdahalesinin “kabul edilemez” olduğunu belirtti. BM Soykırımın Önlenmesi Özel Danışmanı Alice Wairimu Nderitu ve BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Michelle Bachelet de, darbeye karşı gösterilerin başlamasından bu yana 27 Mart’ta en kanlı günün yaşandığı vurgulayarak, ölü sayısının daha da artmasından endişe edildiğini bildirdi.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ise, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Myanmar güvenlik güçlerinin döktüğü kandan dehşete düştük, cunta, azınlığa hizmet için insanların hayatını feda ediyor” değerlendirmesini yaptı. Bununla birlikte ABD, Avustralya, Kanada, Almanya, Yunanistan, İtalya, Japonya, Danimarka, Hollanda, Yeni Zelanda, Güney Kore ve İngiltere savunma bakanları, Myanmar güvenlik güçlerinin silahsız darbe karşıtı göstericilere yönelik “ölümcül güç kullanımını” kınadı.

Halk mağaralara saklandı

Karen etnik azınlığının kontrolündeki Myanmar’ın doğu kesimlerine askeri cunta tarafından düzenlenen hava saldırıları, bölgedeki insanlara hayatı cehenneme çevirmiş durumda. Yaklaşık 3 bin kişinin saldırılar nedeniyle Tayland’a kaçmaya çalıştığı belirtilirken bir kısım da mağaralarda saklanarak kendilerini korumaya çalışıyor.

 

İsrail saldırısında anne ve 4 kardeşini kaybeden Suzi babasına kavuştuİsrail'in Gazze Şeridine düzenlediği saldırıda yıkılan evlerin enkazı altında kalan 6 yaşındaki Suzi Eşkuntana, 7 saat boyunca enkazda kaldıktan sonra kurtarıldı. Babasına hastanede kavuşan Suzi, Duyduğum tek şey kardeşlerimin çığlıkları dedi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet