Geri Dön
DünyaNATO geri adım atmayacak

NATO geri adım atmayacak

ABD ve NATO ile Rusya arasında yaşanan gerilim sürerken, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Kanadalı CBC kanalına verdiği röportajda İttifak'ın 1997'den bu yana kendisine katılan ülkelerden askerleri geri çekilmesine razı gelmeyeceğini söyledi.

NATO geri adım atmayacak

 

Sputnik'in aktardığına göre Stoltenberg, "NATO müttefikleri, Avrupa'nın ulusal güvenliğinin temel ilkelerinden, NATO gibi bir ittifaka üye olmak isteyip istemediğine bakılmaksızın her ülkenin kendi yolunu seçmesi gerçeğinden taviz veremez. Ayrıca 1997'den bu yana NATO'ya katılan tüm ülkelerde NATO askerlerinin olmaması gerektiğine de razı gelemeyiz" diye konuştu. 

NATO’nun nükleer silahlar dahil olmak üzere silahları kısıtlama konularını Rusya ile görüşmeye hazır olduğuna dikkat çeken Stoltenberg, aynı zamanda İttifakın Rusya’nın 'endişelerine kulak vermeye' hazır olduğunu vurguladı, Ukrayna’daki gerilimi düşürme çağrısı yaptı.

Öte yandan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Batı'yla yürütülen müzakerelerin başarısızlıkla sonuçlanması halinde ulusal güvenliği emin şekilde sağlayacak güçte olduklarını söyledi. Lavrov, "Rusya'nın ABD ve NATO'ya sunduğu belge taslakları için vaat edilen somut yanıtları bekliyoruz” dedi.