Geri Dön
DünyaNetanyahu tekrar yargı önünde

Netanyahu tekrar yargı önünde

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, hakkında rüşvet, dolandırıcılık ve görevi kötüye kullanma suçlamalarından yargılanmak üzere Kudüs Bölge Mahkemesinde hakim karşısına çıktı.

Netanyahu tekrar yargı önünde

İsrail’de görevdeyken yargılanan ilk başbakan olarak tarihe geçen Netanyahu, ‘görevini kişisel çıkarları için kullanmak’la suçlanıyor. Başsavcı Liat Ben-Ari, duruşmada Netanyahu’nun “kişisel çıkarlarını güçlendirmek için merkezi medya organlarıyla koordineli şekilde yasa dışı menfaatler sağlamak adına görevini kötüye kullandığını” belirterek, “Netanyahu ile sanıklar arasındaki ilişki, ticari amaçlı para birimi haline geldi” ifadelerini kullandı. Netanyahu, kendisine yöneltilen suçlamaları reddetti. Duruşma öncesi bacak bacak üstüne atarak verdiği pozla, rahatlığı sosyal medyada tepki çeken Netanyahu, iddia makamının açılış konuşmasının ardından tanıkları dinlemeden mahkemeden ayrıldı.

Tanıklar dinlendi

Tanıklar arasında yer alan Walla News’in eski CEO’su Ilan Yeshua ise, ‘patronlarından rüşvet alan Netanyahu’nun haber siparişlerine yetişemediklerini, Netanyahu ve eşinin en çok kendileriyle ilgili olumsuz yazıların ortadan kaldırılmasını talep ettiğini’ öne sürdü. Yeshua, kendisinin ve ekibinde çalışanların Netanyahu ve yakınlarının taleplerini yerine getirme konusunda sürekli taciz altında kaldığını belirterek, “Netanyahu’ya Kuzey Kore diktatörü Kim Jong-un’a atıfla Kim lakabını takmıştık” dedi.

Öte yandan, İsrail Cumhurbaşkanı Reuven Rivlin seçim sonrasında siyasi çıkmaz yaşayan ülkede, yeni hükümeti kurmakla görevlendireceği kişiyi belirlemek üzere siyasi parti temsilcileriyle görüşmelere başladı. Hükümet kurma çalışmaları başarısızlıkla sonuçlanırsa, ülke tekrar seçime gidecek. İsrail yasalarına göre, mahkum olmadığı sürece yargılama süreci başbakanın görevde kalmasına engel oluşturmuyor.

'Evin önünde neden durdunuz' diyen aile saldırıya uğradı!Burdur’da Veli Tural (37) ve ailesi, motosikletle evin önüne gelen 2 kişiye 'Neden durdunuz, ne yapıyorsunuz?' diye sorunca tartışma çıktı. Tartışmanın ardından bölgeden ayrılan 2 kişi, bir süre sonra kalabalık bir grupla gelip Veli Tural (37) ile babası, annesi, kardeşi ve yeğenini darbetti. Güvenlik kamerasına da yansıyan olayla ilgili Tural, "Bizi linç ettiler, saldırdılar. Savunmak için kendimizi eve kilitledik" dedi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet