Geri Dön
DünyaNükleer gerilim tırmanıyor

Nükleer gerilim tırmanıyor

İran ile Batı dünyası arasındaki nükleer tartışma sürerken, iki taraf da geri adım atmamakta ısrarcı. Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı, İran’ın, uranyumu en az yüzde 20 oranında zenginleştirmeye başladığını teyit etti. Yüzde 20’lik saflık oranı, İran’ın nükleer silaha teknik açıdan birkaç adım uzaklıkta olduğu anlamına geliyor. İran lideri Ayetullah Ali Hamaney ise, nükleer programdan geri adım atmayacaklarını ve uranyumu da yüzde 60 zenginleştirecek kadar ileri gideceklerini belirtti.

Nükleer gerilim tırmanıyor

 

Tahran yönetimi, Stratejik Eylem Planı yasası kapsamında UAEA’ya verilen tüm ek denetimleri askıya aldığını da açıklamıştı. Ek Protokol, UAEA müfettişlerinin nükleer tesislerini istedikleri zaman aniden denetlemelerine izin veriyordu. E3 olarak adlandırılan Almanya, İngiltere ve Fransa ise İran’ı Ek Protokol’ü askıya alma kararından vazgeçmeye çağırmıştı.

‘Yanlış yöne gidiyor’

ABD Dışişleri Sözcüsü Ned Price, Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA) müfettişlerine özel denetim izinleri veren Ek Protokol’ü askıya alan İran’ın yanlış yöne gittiğini ve nükleer konusundaki sınırlamalarından uzaklaştığını söyledi. Price, UAEA’nın İran raporuna değinerek İran’ın 2015’te imzalanan Ortak Kapsamlı Eylem Planı (OKEP) anlaşmasında belirlenen uranyum zenginleştirme sınırlarını aşmaya devam ettiğini belirtti. UAEA’nın başta beyan edilmemiş nükleer stok olmak üzere birçok ciddi konuyu da incelediğini belirten Price, “İran’ın bir an önce UAEA ile bu konularda iş birliği yapması için ısrar ediyoruz.” dedi.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ise, ABD’nin adım atması yönündeki talebini yineledi. Yeni ABD yönetiminin iyi sözler söylediğini ve bazı olumlu adımlar attığını ama bunların yeterli olmadığını belirten Ruhani, “ABD’nin yeni yönetimi ekonomik terörü durdurmalıdır. Bunu yaptığında yol açılır. O zaman müzakere yapılabilir” dedi.

Rusya ve Çin, ABD’nin adım atmasını istiyor

Rusya ve Çin, ABD’nin geri adım atması taraftarı olduklarını yineledi. Çin Dışişleri Bakanlığı, İran’ın nükleer meselesine ilişkin gelişmelerin kritik bir noktada olduğunu belirterek ABD’nin bu ülkeye yaptırımları kaldırması ve nükleer anlaşmaya dönmesinin, bu meseledeki tıkanıklığın aşılmasında önemli bir aşama olduğunu bildirdi. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov da, ABD’ye İran nükleer anlaşması sorununun çözümüne ilişkin çabaları aktifleştirme çağrısında bulundu.

Evlerinde çıkan yangında dumandan etkilenen çift hastaneye kaldırıldıAntalya'da evlerinde çıkan yangında dumandan etkilenen karı koca, komşularının yardımıyla dışarı çıkarıldı, ambulansla hastaneye kaldırıldı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet