Geri Dön
DünyaPandemi gibi iklim kriziyle mücadele

Pandemi gibi iklim kriziyle mücadele

İklim değişikliğinin pandemi kadar acil bir durum olduğunu belirten İskoç uzmanlar tıpkı Kovid-19’daki gibi günlük iklimden ölüm rakamları verilmesini istiyor

Pandemi gibi iklim kriziyle mücadele

DIŞ HABERLER SERVİSİ - Yeni yayımlanan bir raporda, Kovid-19 pandemisindeki ‘acil eylem’ hassasiyetinin iklim kriziyle mücadelede de gösterilmesi gerektiği açıklandı.

İskoçya’da Glasgow Kaledonya Üniversitesi yaptığı bir araştırmanın sonucunda yayımladığı raporda, iklim değişikliğinin Kovid-19 pandemisi kadar acil bir durum olduğunu ve aynı şekilde ‘tedavi edilmesi’ gerektiğini açıkladı. Araştırma konsorsiyumunda Pan-Afrika İklim Adalet İttifakı (PACJA) ve Afrika’daki akademik ortakların da yer aldığı belirtilirken, raporda hükümetlerin tıpkı Kovid-19’da olduğu gibi olumsuz hava koşullarının kaç ölüme neden olduğuna dair günlük rakamlar vermesi gerektiği belirtildi.

Raporda, iklim değişikliğinin ‘sonuçta virüsten daha ölümcül olmasına rağmen’, hükümetler ve sivil toplum arasında aynı aciliyeti ortaya çıkarmadığı ifade edildi.

Ayrı krizler değil

Araştırmacılar, Kovid-19’la mücadeleyi iklim eylemiyle bütünleştirmeye ihtiyaç olduğunu belirtirken, PACJA İcra Direktörü Dr Mithika Mwenda, “Artık Kovid-19 salgınını ve iklim acil durumunu ayrı krizler olarak ele alabileceğimiz noktayı geçtik” açıklamasında bulundu. Mwenda, araştırmanın, Kovid-19 pandemisinin küresel ısınmayı durdurmak ve tersine çevirmeye başlamak için acilen ihtiyaç duyulan eylemi engellediğini ve iklim değişikliğine karşı özellikle Afrika’daki mevcut kırılganlıkları kötüleştirdiğini gösterdiğini söyledi. 

 

Düzce'de 2 motosiklet çapıştı, 2 kişi ağır yaralandıDüzce'de 2 motosikletin çarpışması sonucu 2 kişi ağır yaralandı.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler