Geri Dön
DünyaPentagon’a yönelik yeni iddialar

Pentagon’a yönelik yeni iddialar

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon ile ilgili, kimileri skandal nitelikteki iddiaların ardı arkası kesilmiyor. Nitekim son olarak ABD’nin önemli gazetelerinden “New York Times”ın (NYT) bazı gizli yazışmalara ve belgelere dayanarak hazırladığı dizinin ilk bölümünde, Amerika’nın Irak, Suriye ve Afganistan’da düzenlediği saldırılarda istihbarat zafiyeti yaşandığını, özellikle hava saldırılarında hatalı hedefleme sonucu binlerce sivilin hayatını kaybettiği iddia edildi.

Pentagon’a yönelik yeni iddialar

 

Eylül ayında NYT’nin benzer bir haber yaptığı ve Afganistan’da ABD askerlerinin “bomba yüklü bir araç yerine 10 kişilik bir aileyi yok ettiği” hatırlatılırken, bu durumun artık sistematik hale geldiği ve Pentagon’un bu verileri kamuoyundan gizlediği aktarıldı. Geçtiğimiz günlerde söz konusu saldırı ile ilgili hiçbir suçlama olmadığı belirtilmişti.  

Şeffaflık yok

2014’ten beri elde edilen, Pentagon’da yapılan 1300’den fazla yazışma ve belgeyi inceleyen gazete, aralarında çok sayıda çocuğun da olduğu binlerce sivilin ABD tarafından istihbarat sorgulanmadan alelacele öldürüldüğünü de öne sürdü. Resmi verilere göre 1.417 sivilin öldüğü kaydedilirken, gerçek sayının bunun çok üzerinde olduğu vurgulandı. Bununla birlikte bazı belgelerde, ölü sayısının kasten düşük gösterildiği de belirtiliyor.

Birçok Pentagon belgesinde şeffaflık olmadığına dikkat çekilen haberde, binlerce rapor arasında sadece bir kere “olası hata”dan bahsedildiği kaydedildi.

Belgelerde, 50 binden fazla hava saldırısının gerçekleştiği ve bunlardan birçoğunun herhangi bir istihbarat raporu incelenmeden gerçekleştirildiği kaydedildi. Belgelerde bu saldırıların önceden planlanmadığı kaydedildi. 

Öte yandan gazetenin haberinde, Türkiye ile ilgili de bir detay mevcut. Nitekim ABD’nin 2016 yılında Musul’daki hava saldırılarında öldürdüğü iddia edilen Avustralyalı DAEŞ üyesi Neil Prakash’ın, aylar sonra Suriye’den Türkiye’ye geçmeye çalışırken yakalandığı hatırlatılıyor.