Geri Dön

Polis devirdi ordu kurtardı

Latin Amerika ülkesi Ekvador’da polis Devlet Başkanı Rafael Correa’yı 12 saat rehin aldı. Correa, askerler tarafından özel operasyonla kurtarıldı

Polis devirdi ordu kurtardı

Ekvador’da Devlet Başkanı Rafael Correa, kendisini protesto eden polislerin kuşattığı bir hastaneden, ordunun müdahalesi sonucu kurtarıldı. Hükümetin “kemer sıkma” önlemleri kapsamında memurların çalışma şartlarında yapılacak değişikliklerin Kongre’de kabul edilmesinin ardından polisler önceki gün ayaklandı. İsyancı polislerin başkent Quito ile Guayaquil ve Cuenca kentlerinde karakolları ele geçirmesi üzerine Devlet Başkanı Correa, polislerle görüşmek üzere başkentteki bir polis merkezine gitti. Protestocu polislerle Correa arasında gergin anlar yaşanırken, Devlet Başkanı geri adım atmayacağını söyleyerek, “Başkanı öldürmek istiyorsanız, işte burada. İstiyorsanız ve cesareteniz varsa onu öldürün” dedi. Bu sırada yaşanan arbedede polislerin Correa’yı itip kaktığı görüldü. Göz yaşartıcı bombaların Correa’yı etkilemesi üzerine Başkan apar topar hastaneye götürüldü.

‘Buradan cesedim çıkar’
Ancak öfkeli polislerin bu kez de hastanenin önünde toplanması üzerine Correa 12 saat boyunca hastanede mahsur kaldı. Correa, bir kez daha geri adım atmayacağını söyledi ve “Buradan ya başkan olarak ya da ceset olarak çıkarım” dedi. Bu sırada polislerin işi bırakması yüzünden ülkede yağma olayları yaşanmaya başlarken, bir yandan da sıkıyönetim ilan edildi. Polis, Quito’daki Mariscal Sucre Havaalanı’nı ve Kongre’yi de kısa süreyle ele geçirdi.
Saatler süren gergin bekleyişin ardından ordu Başkan’ın arkasında olduklarını açıkladı ve Correa’yı özel bir operasyonla kurtardı. Hastanenin önünde Carrea taraftarları ve polis arasında bu sırada çıkan çatışmalarda iki polis ve bir asker hayatını kaybederken, onlarca kişi de yaralandı.

ABD’den Correa’ya destek
Correa yönetimi, yaşananların bir darbe girişimi olduğunu öne sürdü. Darbe girişiminin arkasında, 2005’te görevden uzaklaştırılan eski devlet başkanı Lucio Gutierrez’in bulunduğu iddia ediliyor. Gelişmelerin ardından bölge ülkeleri girişimin darbe olduğu fikrine katıldıklarını söylediler. ABD de Venezuela lideri Hugo Chavez’e yakınlığıyla tanınan sosyalist lideri desteklediğini açıkladı.

Polis devirdi ordu kurtardı

Devlet Başkanı Correa polisin elinden kurtarıldıktan sonra (sağda) başkanlık sarayından halka seslendi.

1987’den beri dört darbe gördü
Ekvador’un siyasi tarihi, görev süresini tamamlayamadan darbeyle ya da meclis tarafından görevden uzaklaştırılan başkanlarla dolu:
1987: Özelleştirme politikaları yüzünden tepki çeken Devlet Başkanı Leon Febres Cordero, ordu tarafından kaçırılarak dövüldü.
1997: “El Loco” (Deli) lakaplı Devlet Başkanı Abdala Bucaram, “akli melekeleri yerinde olmadığı” gerekçesiyle meclis tarafından görevden alındı.
2000: İki yıl önce iktidara gelen Jamil Mahuad, sokak gösterilerinin ardından, darbeyle görevden uzaklaştırıldı.
2005: Devlet Başkanı Lucio Gutierrez, Yüksek Mahkeme’yi revize etme planlarının ardından büyük sokak gösterileriyle karşılaştı ve sonunda Kongre tarafından görevden alındı.

Yeme-içme sektöründe yeni kurallar belli olduSağlık Bakanlığı, 1 Haziran'da faaliyete geçecek yeme-içme sektöründeki işletmelerin uyması gereken kuralları yayımladığı rehberle duyurdu. Herkesin maske takması başta geliyor. Ateş ölçümü ve 1 buçuk metre mesafeli masa düzeni gibi uygulamalar rehberde tek tek anlatıldı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber