Geri Dön

Portekiz, Kosova'yı resmen tanıdı

AB üyesi Portekiz, Kosova’nın bağımsızlığını tanıdığını resmen bildirdi.
Kosova basını, Portekiz Dışişleri Bakanı Luis Amado’nun, ülkesinin Kosova Cumhuriyeti’ni resmen tanıma kararını açıklarken, Portekiz’in çıkarları doğrultusunda böyle bir karar aldığına dikkati çektiğini duyurdu.
Kosova Dışişleri Bakanlığı, Portekiz’in Kosova Cumhuriyetini 7 Ekim 2008 tarihinden itibaren tanıdığını resmen bildirdiğini kaydetti. Kosova Başbakanı Haşim Taçi, bunun AB ve NATO tarafından gelen çok yönlü desteğin ifadesi olduğunu ve en kısa zamanda başka ülkelerin de Kosova Cumhuriyeti’ni tanımalarını beklediklerini söyledi.
Kosova’nın bağımsızlığını tanıyan ülke sayısı 48’e ulaştı. AB’den sadece İspanya, Slovakya, Romanya, Yunanistan ve Kıbrıs Rum kesimi Kosova’yı tanımadı. Kosova’nın bağımsızlığını komşuları Makedonya ile Karadağ da hala
tanımadılar. Türkiye, Kosova’yı tanıyan ilk ülkeler arasında yer alıyor. Bu arada, Romanya ve Slovakya’nın Kosova pasaportlarını tanıdıkları bildirildi. Kosova Başbakanı Taçi, hükümet toplantısında, bu iki ülkenin Kosova
pasaportlarını tanıdıklarını belirtti.

Korgeneral Osman Erbaş darbecilere böyle tepki göstermiştiBingöl'den Bitlis'in Tatvan ilçesine gitmek üzere kalkan askeri helikopterin kaza kırıma uğraması sonucu şehit olan 8'inci Kolordu Komutanı Korgeneral Osman Erbaş, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) ile mücadeleye ve insansız hava araçlarının (İHA) geliştirilmesine destek verdi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet