Geri Dön

Prens’ten çevreci moda koleksiyonu

Eski kıyafetlerini tamir ettirerek giydiğini ve modanın çevreci olması gerektiğini söyleyen İngiltere’nin Veliaht Prensi Charles (71) sürdürülebilir giyim koleksiyonunu tanıttı.

Prens’ten çevreci moda koleksiyonu

Prensin derneği ile İtalyan şirketi Yoox Net-A-Porter’ın iş birliğiyle ortaya çıkan koleksiyon, modaya “sürdürülebilir lüksü” getirmeyi amaçlıyor. İtalyan moda okulu Politecnico di Milano’dan 6 İtalyan öğrenci tarafından tasarlanan koleksiyon, prensin derneğinin moda okulu Modern Artisan’dan 6 öğrencinin el işçiliğiyle üretildi.

18 parçalık kraliyet koleksiyonunda kadınlar için 10, erkekler için 8 parça ürünün olduğu belirtilirken, tasarımların fiyatlarının 395 ila 1295 sterlin arasında değiştiği belirtildi. Yün, keşmir ve ipekten üretilen ürünlerin yer aldığı koleksiyon hakkında konuşan Prens Charles, “Önemli olan, koleksiyondaki doğal malzemelerin nereden geldiğini keşfetmek. Modanın al, yap ve çöpe at yaklaşımına sahip olmak tam bir çılgınlık gibi görünüyor” dedi. Ömür boyu kullanılabilmesi için ürünlerin bakım talimatlarının da yer aldığı koleksiyondan elde edilen gelir, tekstil eğitim programlarını desteklemek için prensin vakfına aktarılacak. 

Yatağa bağımlı kadın yangından son anda kurtarıldıBursa'nın İnegöl ilçesinde, 3 katlı apartmanın en üst katındaki dairede yangın çıktı. Alevler kısa sürede katın tamamına yayılırken, evde bulunan yatağa bağımlı kadın, aile fertleri tarafından kurtarıldı. Yangın ise alt katlara yayılmadan itfaiye ekiplerince yaklaşık 1 saatte söndürüldü.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet