Geri Dön

Protestolara polis de katılacak

Fransa’da “Sarı Yelekliler”in haftalardır süren protestoları, akaryakıt zamlarının 2019 için iptal edildiğinin duyurulmasına rağmen hız kesmeden devam ediyor.

Protestolara polis de katılacak

Cumartesi günü yapılması planlanan gösterilere, ülkenin en köklü polis sendikalarından olan “Vigi”nin de destek için katılacağı ve cumartesiden itibaren süresiz greve gideceği belirtiliyor. Sendika tarafından yapılan açıklamada, “Sarı Yeleklilerin istekleri hepimizi ilgilendiriyor. Yasal olarak onlarla dayanışma içinde olmanın zamanıdır” denilirken, greve, İçişleri Bakanlığı’nda çalışan idari, teknik ve adli tıp memurları ile işçilerin de katılacağı aktarıldı. Öte yandan ülkede lise öğrencilerinin eğitim politikalarını protesto etmek için düzenledikleri eylemlerde 32 öğrencinin gözaltına alındığı bildirildi. Öğrencilerin hafta başından beri ülke genelinde 100’den fazla lisede yaptıkları eylemler nedeniyle söz konusu liselerde eğitime tamamen veya kısmen ara verilmişti.

Protestolara polis de katılacak

17 Kasım’da başlayan ve Fransa’da son yılların en şiddetli protestosuna dönüşen gösterilerde eylemciler, şehir merkezlerindeki yüksek kiraları, akaryakıt vergilerini düşürmesini ve ekonomik koşulların iyileştirilmesini talep ediyor. Ülke genelinde yapılan kamuoyu araştırmalarında Macron’a olan desteğin ise yüzde 23’e düştüğü kaydediliyor. Öte yandan devam eden protestolar nedeniyle yeni elektrik vergilerinin de iptal edileceği öğrenildi.

4 katlı binanın kömürlüğünde yangın çıktıİstanbul Fatih'te 4 katlı binanın kömürlüğünde çıkan yangın itfaiye ekipleri tarafından söndürüldü. Bina sakinleri dumandan etkilenmemek için pencerede ekiplerin çalışmasının bitmesini bekledi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet