Geri Dön

Putin Berlusconi ile 'Güney Akımı' konuştu

Rusya Başbakanı Vladimir Putin, hafta sonunda Avusturya'da 'Güney Akım'ın son anlaşmasını imzaladıktan sonra İtalya'ya geçerek Başbakan Silvio Berlusconi tarafından konuk edildi. Putin, Berlusconi'nin Milan'da bulunan 2008’de satın aldığı Gernetto villasında ağırlandı.

Başbakan Silvio Berlusconi'ye ait Italia 1 ve Rus devlet televizyonunun haberlerine göre, Putin ve Berlusconi akşam yemeğinde iki ülke ilişkilerini ve Güney Akım doğalgaz boru hattı ile ilgili yatırımları ele aldı. Liderler Rusya'nın dev enerji şirketi Gazprom ve İtalyan enerji şirketi Eni 'Güney Akım' doğalgaz boru hattının inşası için uzlaştı. Putin, Orta Asya ve Hazar enerji kaynaklarının Türkiye üzerinden Avrupa'ya taşınmasını öngören Nabucco projesini 'erken doğmuş bir proje' olarak nitelendirdi. Ayrıca İtalyan Fiat ve Rus Sollers otomotiv şirketlerinin işbirliği yapması, İtalyan Alitalia ve Rus Aeroflot havayolu şirketleri arasındaki ortaklık çalışmaları da gündeme geldi.

Ukrayna ile de Moskova'nın uzun vadeli olarak sorunları çözdüğü belirtilirken Rusya'nın Ukrayna'yerdeki doğalgaza yüzde 30'luk indirim yaptığı hatırlatıldı. Berlusconi, Putin ile birlikte İtalya’ya gelen bir grup politikacı ve iş adamıyla yaptığı görüşmeye Rusya Başbakanı Yardımcısı Igor Sechin, Enerji Bakanı Sergey Shmatko ile Gazprom CEO’su Alexey Miller de katıldı.

MSB'den 'sosyal mesafe' videosuMilli Savunma Bakanlığı'nca Mehmetçiğin koronavirüsle mücadele kapsamında, dinlenme alanlarında sosyal mesafe kuralına dikkat ettiğine ilişkin video paylaşıldı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber