Geri Dön
DünyaRojava'nın ilk Kürt üniversitesi açılıyor

Rojava'nın ilk Kürt üniversitesi açılıyor

Üç bölgede özerk kanton yönetiminin uygulandığı Suriye'nin Rojava bölgesinde Kürtçe eğitim yapacak ilk üniversite açılıyor. Mezopotamya Sosyal Bilimler Akademisi adıyla açılacak Kürt üniversitesinde üç fakülte yer alacak.

Rojava kaynaklı ANHA ajansı, bölgede ilk üniversitenin yakında açılacağını duyurdu. Bölgede iki yıl önce üç özerk kanton yönetimi ilan edilmişti. Bu süre içinde Kürtçe eğitime geçilirken birçok okul ve akademi açıldı. Kürtçe eğitimin kurumsallaşması için bir süreden beri üniversite kurulma çalışmaları devam ediyordu. Üniversite kurma çalışmalarına ise bir grup akademisyen, tarihçi, sosyolog, hukukçu, siyaset ve dilbilimci öncülük ediyor. Hazırlıklar kapsamında önce üniversitenin ismi belirlendi. "Üniversite" yerine "Akademi" adının kullanılması uygun görüldü. Bu kapsamda kurulacak üniversiteye, "Mezopotamya Sosyal Bilimler Akademisi" ismi verildi.

Üniversitenin merkezi Kamışlı olacak

Akademi çatısı altında önce hukuk, ardından Sosyal Bilimler Fakültesi'ne bağlı olarak sosyoloji ve tarih bölümleri kurulması için çalışmalar yapıldı. Üç bölümde 20 öğretim görevlisi görev alıyor. Akademinin Mardin'in Nusaybin ilçesi karşısındaki Cizîrê Kantonu'nun merkezi Kamışlı kentinde açılması benimsendi. Merkezde, öğrenciler için derslikler, kütüphane, yatakhane, spor salonu ve mutfak hazırlanırken internet ve bilgisayar ihtiyaçları için de bölümler oluşturuldu. Üniversiteye şimdiye kadar 60 öğrenci kayıt yaptırdı.

Haftaya eğitime başlanıyor

Önümüzdeki hafta resmi bir törenle eğitime başlayacak olan akademi, aynı zamanda Rojava'nın ilk üniversitesi olacak. Suriye rejimi döneminde bölgede sadece yüksekokul düzeyinde Arapça eğitim yapılıyordu.

"İktidarcı güce alternatif olacak"

Mezopotamya Sosyal Bilimler Akademisi Yöneticisi Rêşan Şakîr, özerk yapının güçlenmesi için her alanda sürdürülen çalışmaya eğitim alanında da devam edildiğini, bilimsel alandaki boşluğu doldurmak için toplumsal ihtiyaçları da gözeterek üniversite kurulmasına öncülük ettiklerini söyledi. Şakir, eğitim kurumuna Üniversite yerine neden "Akademi" ismi verdiklerini ise, "Bu konuda tartışmalarımız oldu ve sonuçta, esas amacın toplumu aydınlatmak olduğu; dolayısı ile akademinin de bu ihtiyacı karşıladığı sonucuna vardık. 'Akademi' sözcüğü aynı zamanda 'üniversite' sözcüğünü karşılamaktadır. Zaten tarihteki ilk üniversiteler, akademilerdir. 'Üniversite' sözcüğü sonradan 'Akademi' yerine kullanılmaya başlandı. Tarihteki ilk üniversiteler, akademilerdir" sözleri ile aktardı. Şakir, akademinin kuruluş amacını ise şöyle anlattı:

"İktidarcı ve hegemonik güçler tarafından kurulan eğitim sistemlerine alternatif bir eğitim sistemi oluşturmayı hedefliyoruz. Temel hedef olarak, 21. yüzyılda Kürt halkının demokrasi modeli olan Demokratik Ulus modeline ait eğitim sisteminin temelini atmayı amaçlıyoruz. Bu şekilde ahlaki ve politik toplum arayışlarına hizmet edecek kurumsal bir yapı kurmak istiyoruz. Yine başta öğrenciler olmak üzere çalışmaya katılan herkesin yaratıcı ve özne olması ile etkin olmasını amaçlıyoruz."

Eğitim dili Kürtçe ve Arapça olacak

Üniversitede şimdilik üç bölümün açıldığını, önümüzdeki dönemde çalışmayı genişletmeyi düşündüklerini belirten Şakir, "Bölgede yapılan bütün akademik çalışmaları bir çatı altında toplamayı ve böylece etkimizi artırmayı arzuluyoruz. Bu çerçevede Felsefe, Edebiyat, Coğrafya, Siyasi Bilimler, Ekonomi, İletişim vb. bölümleri açmayı hedefliyoruz. Şu anda öğrencilerimiz çoğunlukla Cizîrê bölgesinden gelenlerden oluşuyor. Ancak önümüzdeki zamanlarda her üç kanton ve Suriye'den gelen başvuruları da kabul etmeye başlayacağız" diye konuştu. Şakir üniversitede eğitim dilinin Kürtçe ve Arapça olacağını sözlerine ekledi.

Mersin'de çalışmayı başlattıklarını duyurduMersin Üniversitesi (MEÜ) Su Ürünleri Fakültesi İşleme Teknolojisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Deniz Ayas, Marmara Denizi'nde geçen aylarda görülen ve 'büyük bir çevre felaketi' olarak nitelendirilen müsilajın, kentteki 321 kilometrelik sahil şeridindeki bazı koylarda kendini gösterdiğini belirterek çalışma başlattıklarını söyledi.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler