Geri Dön
DünyaRuslar tuzağa düştü! Olağanüstü 'savaş suçu' operasyonu filmleri aratmadı

Ruslar tuzağa düştü! Olağanüstü 'savaş suçu' operasyonu filmleri aratmadı

Güvenlik güçleri, Belarus'un başkenti Minsk'in dışında, göl kıyısındaki Sovyet döneminden kalma tatil beldesinin sakinliğini sabahın erken saatlerinde bozarak, 32 Rus paralı askerini inanılmaz bir operasyonla tutukladı

Ruslar tuzağa düştü! Olağanüstü 'savaş suçu' operasyonu filmleri aratmadı

Belarus'un geçen yıl yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerine iki haftadan az bir süre kala yetkililer, Rusya'nın seçimlere müdahale etmek için birilerini gönderdiğinden şüpheleniyordu.

Ruslar tuzağa düştü Olağanüstü savaş suçu operasyonu filmleri aratmadı

İLMEK İLMEK ÖRÜLEN TUZAK

Rus askerler gerçekten de bir görevin parçasıydı ancak hedef Belarus değildi, ayrıca herhangi bir Rus kuruluşunun emri altında da çalışmıyorlardı.

32 paralı asker bir tuzağa çekiliyordu. Belarus'ta gözaltına alınan bir diğer kişiyle birlikte 32 kişi, ABD'nin bilgisi ve desteğiyle Ukrayna tarafından ayrıntılı bir istihbarat saldırısının hedefiydi.

Ruslar tuzağa düştü Olağanüstü savaş suçu operasyonu filmleri aratmadı

Üç eski üst düzey Ukraynalı askeri istihbarat yetkilisi, CNN'e, Moskova'nın desteklediği ayrılıkçıların yıllardır savaştığı doğu Ukrayna'da işlenen zulümlerden dolayı savaş suçlusu olduğundan şüphelenilen askerlerin, Rusya'dan dışarı çıkmalarını amaçlayan olağanüstü operasyonu nasıl düzenlediklerini anlattı.

SAHTE ŞİRKET KURDULAR

Adının açıklanmaması koşuluyla konuşan kişiler CNN'e, ilk olarak, Ukraynalı ajanların, Rusya'nın özel askeri şirketi gibi davranıp, Venezüela petrol tesislerini korumak için ayda 5.000 dolarlık bir sözleşme teklif ettiklerini söylediler.

Kaynaklar, bu yemin iş başvurusunda bulunan yüzlerce olası Rus müteahhit tarafından yutulduğunu ve bunun Ukrayna istihbaratına savaş suçu zanlılarını belirlemesi ve yakalaması için eşi görülmemiş bir fırsat verdiğini söyledi.

HEDEFLER KENDİ KENDİLERİNİ İFŞA ETTİ

Kaynak, "Kendileri hakkında bir şeyler anlatmaya başladılar, bize belgeler, askeri kimlikler ve nerede savaştıklarını gösteren kanıtlar gönderdiler. Ve biz de 'bingo, bunu kullanabiliriz' dedik" ifadelerini kullandı. 

Başka bir deyişle, istihbarat görevlilerine göre, hedeflerin bizzat kendileri kim olduklarını, askeri deneyimlerini ve hatta kimlikleri de dahil olmak üzere dahil oldukları savaşları ve potansiyel suç teşkil eden fotoğraf ve videolarını göndermeye başladılar.

Ruslar tuzağa düştü Olağanüstü savaş suçu operasyonu filmleri aratmadı

ABD'DEN OPERASYONA DESTEK

ABD'li yetkililer doğrudan bir rolü olduğunu inkar etseler de, görünüşe göre bu durum ABD istihbaratını da ilgilendiriyordu. Ukrayna istihbarat yetkililerine göre, Ukrayna liderliğindeki operasyon, Rus paralı askerlerinin nasıl tuzağa çekileceği konusunda CIA'den nakit para, teknik yardım ve tavsiye aldı.

Üst düzey bir ABD'li yetkili ise CNN'e bu iddiaların doğru olmadığını söyledi. Yetkili, ABD istihbaratının operasyondan haberdar olduğunu ancak herhangi bir müdahaleyi reddettiğini belirtti.

Kaynaklar, Ukrayna istihbarat yetkililerinin Ukrayna ile en yakın ve tartışmalı bağlantıları olan kişileri seçip, onlara sahte Venezuela sözleşmelerini teklif ettiğini söyledi.

Ukrayna'daki yasa dışı eylemlerle bağlantılı olduğu iddia edilen 28 Rus'un yanı sıra herhangi bir şüphe uyandırmamak için, yasa dışı eylemlerle hiçbir bağlantısı olmayan beş Rus'u daha seçtiler.

ASIL PLAN GİZLENDİ

Ruslara, Türkiye'den aktarmalı Venezüela'nın başkenti Karakas'a uçacakları söylendi. CNN'e konuşan kaynaklar, asıl planın onları tutuklanabilecekleri Ukrayna'ya götürmek olduğu bilgisini verdi.

Ancak koronavirüs salgını nedeniyle Rusya'nın sınırlarını kapatması planı sekteye uğrattı. Öte yandan, komşusu ve müttefiki Belarus'a gidiş gelişler serbestti. Belarus'un başkenti Minsk'e otobüsle giden Ruslar, buradan Venezüela'ya gideceklerini sanıyordu.

Ancak Minsk'e vardıklarında kendilerine birkaç günlük bir gecikme olduğunu, bu sırada bir tatil beldesine giderek rahatça vakit geçirebilecekleri söylendi. Ancak burada onları kötü bir sürpriz bekliyordu.

Ruslar tuzağa düştü Olağanüstü savaş suçu operasyonu filmleri aratmadı

Belarus emniyet görevlileri, düzenledikleri operasyonla savaş suçu işlediklerinden şüphelenilen Rus paralı askerleri yakalayarak gözaltına aldı.

'Muz yeme' paylaşımlarıyla ilgili 11 Suriye uyruklu şüpheli gözaltına alındıSosyal medya üzerinden sokak röportajı sırasında bir kişinin 'Ben muz yiyemiyorum, siz kilolarca muz alıyorsunuz" söylemi üzerine, bazı kişilerin sosyal medyadan muz yeme görüntüsünü paylaşmasının ardından Suriye uyruklu 11 kişiyi gözaltına alındı.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler