Geri Dön
DünyaRusya'dan Taliban'a net uyarı

Rusya'dan Taliban'a net uyarı

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Taliban'ı, Afganistan topraklarının Orta Asya ülkelerine karşı kullanılmasına engel olmaya çağırdı.

Rusya'dan Taliban'a net uyarı

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Taliban'ı, Afganistan topraklarının Orta Asya ülkelerine karşı kullanılmasına engel olmaya çağırdı.

Rusya’nın başkenti Moskova’nın ev sahipliğinde düzenlenen Afganistan meselesine ilişkin "Moskova Formatı"nda toplantı başladı. Toplantıya Rusya, Türkmenistan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan’ın yanı sıra Tacikistan, Pakistan, Çin, Hindistan, İran temsilcileri katıldı.

Üçüncü kez düzenlenen Moskova Formatı toplantısında, Taliban'ın Afganistan'da kurduğu geçici hükümetin "Başbakan Yardımcısı Vekili" Abdulselam Hanefi başkanlığındaki heyet de yer aldı.

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, açılış konuşmasını yaptığı toplantının önemine işaret ederek bu formatın Afganistan ile tüm komşu ve bölge ülkelerini "birleştirdiğini" belirtti.

ABD temsilcilerinin toplantıya katılmadığını ve bundan üzüntü duyduklarını dile getiren Lavrov, "ABD, ikinci kez art arda Afganistan meselesiyle ilgili genişletilmiş üçlü toplantıya katılmıyor. Bunun bazı temel sorunlarla ilgili olmadığını umuyorum. Muhtemelen, bunun sebeplerinden biri de ABD’nin Afganistan özel temsilcisinin geçenlerde değişmesidir. ABD’nin Afganistan meselesi yönünde çalışmaya hazır olduğunu ve yeni özel temsilcinin de ileride atılacak adımlara katılacağını umuyorum." diye konuştu.

Sergey Lavrov, Afganistan’da yönetimin değiştiğine dikkati çekerek "Bu durum, Taliban’ın üzerine sorumluluk yüklüyor. Taliban’ın ülkedeki askeri siyasi durumu normalleştirme ve devlet sisteminin çalıştırılması yönündeki girişimlerini görüyoruz. Ancak Afganistan’da sürdürülebilir barışın sağlanması ile ilgili hedefler hala geçerliliğini koruyor. Bunun başarılı çözümü olarak da sadece etnik değil, tüm siyasi güçlerinin çıkarlarını yansıtacak kapsayıcı hükümetin oluşturulmasını görüyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

"TOPLANTI ÖNCESİ TALİBAN İLE GÖRÜŞTÜK"

Bakan Lavrov, toplantı öncesi Taliban temsilcileriyle bir araya geldiklerini belirterek "Geniş kitlelerin desteği doğru düzgün sosyal politika ve vatandaşların temel hak ve özgürlüklerinin uygulanmasıyla ilişkilidir. Bu konuları, toplantı öncesi Taliban heyetiyle ayrıntılı şekilde ele aldık." dedi.

Afganistan’daki durumun hala istikrarlı olmadığına işaret eden Rus Bakan Lavrov, DEAŞ ve El Kaide gibi terör örgütlerinin bu durumu kullanmaya çalıştığını vurguladı.

Söz konusu örgüt üyelerinin göçmen kılıfında komşu ülkelere geçmeye çalıştığını belirten Lavrov, bunun Afganistan ve dış ortaklarının tepkisini gerektirdiğini söyledi.

Lavrov, "Taliban'ı, herhangi birinin Afganistan topraklarının üçüncü ülkelerin çıkarlarına, özellikle de Afganistan'ın komşu ve müttefiklerimiz olan Orta Asya ülkelerine karşı kullanmasını engelleme yönündeki çizgiyi takip etmeye çağırıyoruz." diye konuştu.

Yeni Afganistan yönetimiyle etkileşimde olduklarını dile getiren Lavrov, "İleride de Kabil ile ikili ilişkileri ilgilendiren acil konuların çözülmesi amacıyla iş birliğimizi sürdüreceğiz." ifadesini kullandı.

Lavrov, uluslararası toplumun Kabil’e finansal, ekonomik ve insani yardım desteğinin sağlanması için kaynakların pekiştirilmesi ve bu konuda Birleşmiş Milletlerin (BM) önemli rol üstelenmesi gerektiğini vurguladı.

Yeni cezalar masada! Erdoğan sert sözlerle uyarmıştı
Hafta sonu tatili 2,5 güne çıktı! Ülkede tarihi değişim
Araç sahiplerine güzel haber! MTV'ye indirim yolda...
Lüks değil, ihtiyaç! Büyümeyi sağlıyor, uykuyu düzenliyor
Tüm memurlara fark ödemesi! Ocakta maaşlara yansıyacak
12 kent için flaş kar uyarısı! Örümcek ağı bile buz tuttu
Yüksel Yıldırım'dan övgü: Ozan Kabak'tan daha iyi olacak
Ölümden dönen Hakan Taşıyan'dan aylar sonra bir ilk!
Eski uzman çavuş  jandarmalarla çatıştı! Sabahın ilk ışıklarında...
Böyle takı görülmedi! Gelin ve damadın zor anları
Elektrik kablosuyla bağladılar! ‘6 gündür işi bıraktık, peşine düştük’
F.Bahçe şaşkınlığı! 'Bu adam nasıl kulübede oturuyor?'
Kendi mezarını kazdı! Dehşet anları ülkeyi sarstı
Fotoğraf olay oldu! Başbakan sabaha karşı 4'te...
Robot süpürge tercihinde 5 önemli adım

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler