Geri Dön
DünyaSahilde 32 pelikan kanatları kırık şekilde bulundu

Sahilde 32 pelikan kanatları kırık şekilde bulundu

ABD California'da aylar içinde ortaya çıkan vahşete ilişkin, uzmanlar kasıtlı bir saldırı olduğunu düşünüyor. Pelikanlardan yalnızca 10'u hayatta kaldı, polis saldırgan veya saldırganları arıyor.

Sahilde 32 pelikan kanatları kırık şekilde bulundu

ABD polisi, Güney California'nın Orange County bölgesinde 30'dan fazla kahverengi pelikana vahşice saldırmak ve sakat bırakmakla suçlanan şüpheliyi arıyor.

Yaban hayatı organizasyonu Sulak Alanlar ve Yaban Hayatı Bakım Merkezi, pazartesi günü yaptığı açıklamada yaralı kuşları son 8 ay içinde Orange County sahilinde yer alan San Clemente ve Huntington Plajı arasında bulduklarını söyledi.

Veteriner hekim Dr. Elizabeth Wood açıklamasında, "Bunlar, acil ameliyatlar ve uzun süreli bakım gerektiren çok ciddi yaralar" dedi.

Kuruluş, şimdiye kadar toplamda 32 yaralı pelikan buldu. Bunların yaklaşık 22'sinin kanatları kırıkken, birçoğunun da derilerinden dışarı çıkan kemik kırıkları bulunuyordu.Yaraları inceledikten sonra kuruluş saldırının düzenlenme şeklinden yola çıkarak birinin bunu kasıtlı olarak yaptığına inandıklarını açıkladı.

Merkezin operasyon müdürü Debbie Wayns, New York Times'a (NYT) verdiği demeçte, "Nereden bakarsanız bakın bu tamamen yanlış bir şey" dedi.

Bunu bir veya birden fazla kişinin yaptığına şüphe yoktu.

Wayns, "Bu pelikanların aldıkları hasarların şekline bakılacak olursa, birileri bu hayvanlara canice zarar veriyor" dedi.

Ayrıca Wayns, NYT'ye kuruluşun şimdiye kadar kurtardığı 32 kuştan sadece 10'unun hayatta kaldığını söyledi.

Kaliforniya Balık ve Yaban Hayatı Teşkilatı ve yerel yetkililer, sorumlu kişi veya kişilerin bulunması için soruşturma başlattı. Kuruluş ayrıca daha fazla bilgiye sahip olan herkesin yetkililerle iletişime geçmesini istiyor.

Pelikanlar, balıklarla ve bazen de amfibi hayvanlarla beslenen büyük ama zararsız kuşlardır. Yiyeceklerle kolayca dikkatleri çekilebilir. Boyutlarına rağmen de kendilerini insan saldırılarına karşı koruyamazlar. Pelikanlar 2009 öncesinde onlarca yıldır nesli tükenmekte olan türler listesindeydi ve göçmen kuş anlaşması kapsamında hâlâ korunuyorlar. Kaliforniya yasalarına ve federal yasalara göre kahverengi pelikana zarar vermek yasadışı.

Kaynak: Independent Türkçe

Milas'ta orman yangını; alevler iki otelin bahçesine kadar dayandıMuğla'nın Milas ilçesinde, ormanlık alanda yangın çıktı. Bölgeye sevk edilen ekipler, yangına müdahale ederken, alevler 5 yıldızlı 2 otelin bahçesine kadar dayandı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet