Geri Dön
Dünya‘Şam, savaş suçu işledi’

‘Şam, savaş suçu işledi’

Birleşmiş Milletler (BM) Uluslararası Bağımsız Suriye Araştırma Komisyonu, ülkede son 10 yılda alıkonulan on binlerce sivilin Beşar Esad rejimi güçlerince işkence ve tecavüze maruz kaldığını, öldürüldüğünü ya da ortadan kaybolduğunu, tüm bu eylemlerin savaş suçu ve insanlığa karşı işlenen suçlar teşkil ettiğini bildirdi.

‘Şam, savaş suçu işledi’

 

Komisyonun, son 10 yılda Suriye’deki insan hakları durumuna ilişkin hazırladığı 30 sayfalık raporu açıklandı. Raporda, Esad rejiminin kendi halkına karşı savaş suçları ve insanlığa karşı suçlar işlediği ayrıntılarıyla yer alırken, ülkede iç savaşın patlak vermesinden itibaren rejim tarafından “zorla kaybedilen” on binlerce sivilin akıbetinin bilinmediği aktarıldı. “(Bu sivillerin) birçoğunun öldüğü veya idam edildiği varsayılırken, bazılarının insanlık dışı gözaltı koşullarında tutulduğuna inanılıyor” ifadesine yer verilen raporda, tutukluların işkence ve tecavüze maruz kaldığı veya öldürüldüğü de belirtildi. Raporda, ortadan kaybolan on binlerce sivilin akıbetinin ülkede ulusal travmaya yol açtığının altı çizildi.

Uluslararası Bağımsız Suriye Araştırma Komisyonu Başkanı Paulo Pinheiro, “(Suriye’de) yüz binlerce ailenin mensupları, sevdiklerinin başına gelenlerle ilgili gerçeği öğrenme hakkına sahip” dedi, Esad rejimine çağrıda bulundu.

İstanbul'da bir kadın boğazından bıçaklanarak öldürüldüİstanbul Esenler'de akşam saatlerinde bir kadın, Mahmutbey Yolu üzerinde bulunan yeşillik alanda boğazından bıçaklandı. Aldığı bıçak darbesiyle ağır yaralanan kadın yere yığılırken, olayı gerçekleştiren kişi ya da kişiler ise olay yerinden kaçtı. Kendi imkanlarınla cadde kenarına kadar gelerek yardım isteyen kadın kaldırıldığı hastanede yapılan tüm müdahalelere rağmen hayatını kaybetti. Polis ekipleri olayı gerçekleştirenleri yakalamak için geniş çaplı araştırma başlattı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet