Geri Dön

Sarı yelekliler Paris’i yaktı!

Fransa’da, akaryakıt zamları ülke genelinde protesto edilirken, başkent Paris’teki ünlü Champs-Elysees Caddesi çevresine gelen ve şiddet olayları başlatan “Sarı yeleklilere” polis göz yaşartıcı gaz ve tazyikli suyla müdahale etti.

Sarı yelekliler Paris’i yaktı!

İki haftadır hükümetin akaryakıta ek vergi koymasını protesto eden eylemciler, dün sabahın erken saatlerinde yoğun güvenlik önlemlerin alındığı Champs-Elysees Caddesi’nin etrafında toplandı. Eylemciler çevredeki birçok yeri ateşi verirken, polislere taş ve şişe fırlattı. Göstericiler Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un ofisi olan Elysee Sarayı’na yürümek istese de polis buna izin vermedi. Fransız basınında yer alan haberlere göre, Paris’teki gösteride 224 kişi gözaltına alındı, 14’ü polis 92 kişi yaralandı. Champs-Elysees Caddesi’ndeki birçok restoran, kafe ve mağaza kepenk indirirken, protesto nedeniyle çevredeki çok sayıda cadde trafiğe kapatıldı ve metro seferleri durduruldu.

Macron’dan tepki

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, “Paris’teki olayların sorumluları yaptıklarından dolayı cezalandırılacaktır” dedi. Fransa’da yapılan ankete göre, Fransızların yüzde 84’ü “Sarı yeleklileri” destekliyor. Bir süre daha devam etmesi beklenen gösterilerde, şu ana kadar Paris’in ünlü caddelerindeki birçok iş yeri hasar gördü, ülke genelinde çok sayıda akaryakıt deposunun giriş ve çıkışları tutuldu, cadde ve yollarda blokaj eylemi düzenlendi.

Türkiye'nin şehitlerine son görev! Ankara'da devlet töreniTürkiye, Bitlis'ten gelen haber ile kahroldu. Bingöl'den kalkan askeri helikopterin kaza kırıma uğradığı olayda 11 askerimiz şehit oldu. Elazığ'daki 8'inci Kolordu Komutanı Korgeneral Osman Erbaş da şehit oldu. Bitlis şehitleri için Ankara'da bir devlet töreni düzenlendi. Törene Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da katıldı. Erdoğan törenin sonunda yaptığı konuşmada, "Korgeneral Osman Erbaş komutanımız komutanlığın ötesinde tevazuyla gerçekten duruşuyla çok çok farklı mütevazı bir insandı. Yanındaki yine kardeşlerimle beraber çıktıkları bir yolculuk esnasında meydana gelen bu elim kaza ile emaneti sahibine teslim ettiler." dedi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet