Geri Dön

Sarkozy seçimlere hazırlanmak için kültür mantarı oldu

Fransa’da 2012 yılında düzenlenecek cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde adaylar arasındaki rekabet kızışmaya başlarken, ikinci defa cumhurbaşkanı olmak isteyen Nicolas Sarkozy, popülaritesi hızla artan sol adaylarla yarışabilmek için her akşam Elysee Sarayı’nda “kültür geceleri” düzenlemeye başladı

Sarkozy seçimlere hazırlanmak için kültür mantarı oldu

Sarkozy’nin yardımcıları, evine gelen konuklar ve Fransız gazeteciler Sarkozy’nin nasıl “sistematik ve obsesif bir şekilde kültür tükettiğini” anlattılar.

15 Hitchcock filmi izledi
Tam bir donanım sağlayabilmek adına sistemli bir yol izleyen cumhurbaşkanı, 15 Hitchcock filmini arka arkaya izlerken, aynı şekilde ünlü yönetmenler Roberto Rossellini, Frank Capra ve Federico Fellini’nin filmlerini de peş peşe izlemiş. Film izlemediği sıralarda ise kitap okuyan Sarkozy, en son bir haftasonu boyunca Maupassant’dan bir cildi bitirmiş. Le Point dergisinin genel yayın yönetmeni Franz-Olivier Giesbert de Sarkozy’nin konuşmaları sırasında kendisini Racine ve Maupassant gibi yazarlardan uzun alıntılar yaparak şaşırttığını söylüyor. Uzun zaman Fransız medyasında ve kamuoyunda Elvis Presley dinlediği, basit Fransız kanallarını takip ettiği için dalga geçilen Sarkozy’nin yardımcılarından biri cumhurbaşkanının kültüre merakının şarkıcı eşi Carla Bruni ile 2008 yılında evlendikten sonra başladığını söylüyor.

Suriye'nin kuzeyine balistik füze saldırısı! Ölü ve yaralılar var...Suriye'nin kuzeyindeki Cerablus ve Bab ilçelerinde iki ayrı noktaya düzenlenen balistik füze saldırısında ilk belirlemelere göre 1 sivil öldü, 18 sivil yaralandı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet