Geri Dön

‘Seçim güvenli’ dedi, kovuldu

ABD Başkanı Donald Trump, seçimde hile yapıldığına yönelik iddialarına hiçbir kanıt olmadığı gerekçesiyle karşı çıktığı belirtilen Siber Güvenlik ve Altyapı Güvenliği Ajansı (CISA) Direktörü Chris Krebs’i görevden aldı.

‘Seçim güvenli’ dedi, kovuldu

 

Trump, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Krebs’i “seçim güvenliği konusunda son derece asılsız şeyler söylediği için” kovduğunu duyurdu. Trump, “Krebs’in 2020 seçimlerindeki güvenlik meselelerine ilişkin yaptığı açıklama oldukça yanlış. Bu seçimlerde büyük usulsüzlükler ve hileler oldu, ölü insanlar adına oy kullanıldı, gözlemcilerin seçim merkezlerine girilmesine izin  verilmedi. Oy sayma makinelerindeki sözde teknik problemler Trump için kullanılan oyları Biden’ın hanesine yazdı ve daha neler neler oldu” dedi. Görevden alındıktan sonra Krebs, “Hizmet etmekten gurur duydum. İşimizi doğru şekilde yaptık. Bugün savunma, yarın güvenlik” açıklaması yaptı.

Öte yandan Trump’ın ekibi, “usulsüz” şekilde oy sayım merkezlerine alınmadıkları gerekçesiyle Pensilvanya eyaletinde açtığı davayı kaybetti. Mahkeme, gözlemcilerin  Philadelphia’da nerede duracaklarına ilişkin bir kural olmadığına hükmetti.

Biden’a gayrı resmi brifing verildi

ABD Başkanlığına seçilen Joe Biden, Beyaz Saray’a geçiş sürecinde Trump yönetiminin iş birliği yapmayı reddetmesi üzerine eski istihbarat görevlileri, diplomat ve ulusal güvenlik uzmanlarından gayri resmi ulusal güvenlik brifingi aldı. ABD’de seçilmiş başkana ulusal güvenlik brfingi veriliyor; ancak Trump yönetimi Biden’ın bu brifingi almasını engelliyor. Biden’a birifingi verenler arasında Obama yönetiminin eski ulusal güvenlik danışmanı Tony Blinken, ABD’nin eski BM Daimi Temsilcisi Samantha Powers gibi isimler yer aldı.

Çekmeköy'de silahlı kavgaİstanbul Çekmeköy'de çıkan kavgada, silahla vurulan 2 kişi yaralandı. Polisin kaçan kişileri yakalamak için çalışması sürüyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet