Geri Dön
DünyaŞi meydan okudu!

Şi meydan okudu!

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, iktidardaki Çin Komünist Partisi’nin 100. yılı dolayısıyla düzenlenen etkinlikte yaptığı konuşmada, yabancı güçlere meydan okudu. Çin’in yabancı güçler karşısında “ezilen taraf” olmayacağını ifade eden Şi, eğer bu yabancı güçler ülkesini zorlamaya çalışırlarsa “kafalarını ezecekleri”ni vurguladı. Şi, Pekin yönetiminin “kibirli vaazlara” müsaade etmeyeceğini de söyledi.

Şi meydan okudu!

Başkent Pekin’deki Tiananmen Meydanı’nda toplanan 70 bin kişi, Şi’nin konuşmasını tezahüratlarla dinledi. Birçoğu da maske takmıyordu. Kutlamalarda savaş uçaklarının gösteri uçuşları ve top atışlarının yanı sıra şarkılar yer aldı.

Şi’nin tepkisi, ABD’nin Hong Kong’daki baskılar ve insan hakları ihlalleriyle ilgili Çin’e yönelik eleştirilerine cevap olarak değerlendirildi. ABD ve Çin ilişkileri, son dönemde ticaret ve salgın gibi konular nedeniyle oldukça kötüleşti. Çin yönetimi, ABD’nin güdümlü füze taşıyan muhrip gemisini Tayvan Boğazı’ndan geçirmesi üzerine Washington’ı bölgenin “en büyük risk yaratıcısı” olmakla suçlamıştı.

Çin nükleer yığınak yapıyor

Planet Labs tarafından çekilen ve “Washington Post” tarafından yayınlanan uydu görüntüleri, Çin’in 100 yeni nükleer silo inşa ettiğini ortaya koydu. Uzmanlar, Çin’in ülke genelinde inşa ettiği nükleer siloların sayısının ise 145’e vardığı görüşünde. Çin’in nükleer gücünü artırmayı hedeflediği ve ABD’ye karşı koyabilecek bir nükleer güç elde etme peşinde olduğu ifade ediliyor. Pentagon, elde edilen görüntülerin Çin’in yeni bir nükleer çalışma içinde olduğunu gösterdiğini savundu.

 

Görgü tanığı anlattı! Lise öğrencileri birbirine girdiZeytinburnu'nda okuldan çıkan lise öğrencisi iki grup arasında bıçaklı kavga çıktı. Olay yerine gelen polisi gören liseli öğrencilerin kaçmaya çalıştığı sırada, bıçaklanan bir genç koşarken yere yığıldı. O anlar, cep telefonu kamerasına yansıdı.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet
akıllı banner