Geri Dön
DünyaŞili'de şiddetli deprem!

Şili'de şiddetli deprem!

Depremler ülkesi Şili'de 8.3 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Depremin büyüklüğüne rağmen, ilk belirlemelere göre çok büyük can kaybı olmadı... Kıyılarda tsunami uyarısı var.

Şili'de şiddetli deprem!

Şili'nin başkenti Santiago yakınlarında 8,3 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Şili İçişleri Bakanlığı, depremde en az 5 kişinin hayatını kaybettiğini, 1 milyon kişinin tahliye edildiğini açıkladı. Onlarca kişinin yaralandığı depremde bir kişi de kayboldu. Sahil kenti Coquimbo'ya 4,5 metrelik tsunami dalgalarının vurduğu bildirildi.

Amerikan Jeolojik Araştırmalar Merkezi (USGS), depremin merkez üssünün başkent Santiago'nun yaklaşık 250 kilometre kuzeyinde, yerin 25 kilometre derinliğinde olduğunu bildirdi. Santiago'da insanlar sokaklara döküldü. Sarsıntı büyük paniğe yol açtı. Deprem, kıtanın diğer tarafındaki Arjantin'de, başkent Buenos Aires'te de güçlü bir şekilde hissedildi.

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, 2010 yılındaki depremde büyük zarar gören başkent Santiago'nun güneyindeki Constitucion bölgesinde yer alan hastane ve hapishanedekilerin tahliye edildiği ifade edildi.Şili Ulusal Acil Durum Ofisi (ONEMI), depremin tetiklediği dalgaların kıyılara vurmaya başladığını açıkladı. Hükümet kıyı bölgelerinin boşaltılmasını istedi. Valparaiso Limanı'nda tsunami sirenleri çalındı. Şili donanması, Coquimbo kentini vuran dalgaların 4,5 metreye ulaştığını duyurdu. Illapel kentinde 26 yaşındaki bir kadın, deprem sırasında evinin duvarının çökmesi sonucu hayatını kaybetti. Bir kişinin de kalp krizi sebebiyle yaşamını yitirdiği öğrenildi.

Pasifik Tsunami Uyarı Merkezi, özellikle Hawaii'nin tsunami tehdidi altında olduğunu duyurdu. Şili'nin yanı sıra Peru, Ekvador ve Hawaii Adası'nı tsunaminin vurabileceği konusunda halkı uyardı. Şili'ye 9 bin kilometre uzaklıktaki Yeni Zelanda'da da Sivil Savunma Bakanlığı, kıyılardaki yerleşim birimleri için tsunami uyarısı yaptı.

2010 yılında Şili'de meydana gelen 8,8 büyüklüğündeki depremde 500'den fazla kişi ölmüş, 220 bin ev yıkılmış ya da hasar almıştı.

Sağlıklı diye yiyoruz fakat içindeki bu maddeleri kimse bilmiyor!Gıda katkı maddeleri, birçok kişinin eksik ya da yanlış bildiği konulardan biri. Sağlıklı sanarak tükettiğimiz yiyeceklerde bile birden çok gıda katkı maddesi bulunuyor. Gıda Mühendisi Ebru Akdağ, buna örnek olarak bir muzun içerisinde gizlenen katkı maddelerini gösterdi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler