Geri Dön

Sırbistan, Obama'nın Kosova'yı sevindiren kutlama mektubunu kınadı

Sırbistan Dışişleri Bakanı Vuk Yeremic, Kosova’da bağımsızlığın birinci yıldönümü arifesinde ABD Başkanı Barack Obama’nın Kosova Başbakanı Haşim Taci'ye gönderdiği teşekkür mektubunu kınadı

Mektupta şunlar yazılıydı:

“Gönderdiğiniz tebrik mektubu için teşekkürler. Barış ve dostluk yolunda gelecek dört yıl içinde güvenli bir dünyanın imarında ortaklaşa çalışacağımız inancındayım. İki ülke arasındaki iyi ilişkilerin gelişmesi için her adımı destekleyeceğim. Dünya'nın en genç ülkesinden yardımlarımızı esirgemeyeceğim. Şimdiden birinci bağımsızlık yılınızı kutlarım.”

Obama'nın bu mektubu, Kosovalıları sevindirirken, Belgrat'ta tepkiye yol açtı. Sırbistan Dışişleri Bakanı Vuk Yeremic, mektupla ilgili olarak “ABD'nin Kosova'ya bu şekilde destek vermesi Sırbistan ile ABD arasındaki ilişkilerin yeniden gözden geçirilmesi gerektiği anlamına gelmektedir. 17 Şubat’ta kutlanacak olan Kosova’nın birinci bağımsızlık yıldönümünde Kosovalı Sırpların düzenleyecekleri büyük protestolara da Sırbistan destek verecektir. Mitrovica'nın Sırp bölümünde Sırbistan Meclisi’nin tüm milletvekilleri hazır bulunacaktır" dedi.

Kosova Hükümeti de; yıldönümü kutlamalarına ilişkin programı bugün açıkladı. Bu programa göre iki gün resmi tatil ilan edilecek. Kosova Meclisi’ndeki törenin ardından Gençlik ve Spor Sarayı’nda Kosova Filarmoni Orkestrası düzenleyeceği konserle tüm davetlilere müzik ziyafeti sunacak.

Köpeğin peşinden giden çocuğa otomobil çarptıİstanbul Esenyurt'ta iddiaya göre, TEM bağlantı yolunda köpeğin peşinden giden 8 yaşındaki çocuğa otomobil çarptı. Hayati tehlikesinin bulunduğu öğrenilen çocuk tedavi altına alınırken, çarpan sürücü ise kayıplara karıştı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet