Geri Dön
DünyaSon dakika haberleri | Beklenen haber geldi! 28 gün sonra bir ilk...

Son dakika haberleri | Beklenen haber geldi! 28 gün sonra bir ilk...

İspanya'da son 24 saatte 410 can kaybı gerçekleşti, bu rakam 22 Mart'tan bu yana kaydedilen en düşük ölüm. Rusya'da ise korkunç rekorlara yenileri eklendi, bir günde 6 bin 60 vaka tespit edildi. Çin hiç can kaybı bildirmedi, Güney kore ise yalnızca sekiz yeni vaka belirlendi.

Son dakika haberleri | Beklenen haber geldi! 28 gün sonra bir ilk...

17.05 : Dünya üzerinde en çok can kaybının görüldüğü ülke olan ABD'de 2 bin 9 ölüm daha gerçekleşti. Hayatını kaybedenlerin sayısı 39 bin 95'e yükseldi.

16.25 : İngiltere'de can kaybı son 24 saatte 596 artarak 16 bin 60 oldu.

14.55 : Hollanda'da bir günde 83 Covid-19 hastası daha yaşamını yitirdi, ölü sayısı 3 bin 684'e ulaştı. Corona virüs vakaları ise 1066 artışla 32 bin 655'i buldu.

14.40 : Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Paskalya kutlamaları çerçevesinde yaptığı açıklamada, corona virüsle mücadelenin kontrol altında yürütüldüğünü duyurdu.

Ülkesinin bu sınavdan başarı ile çıkacağını belirten Rusya lideri, corona virüs önlemleri nedeniyle ayine katılmadı ve konuşmasını video mesaj olarak yaptı.

Pazar günü son yapılan güncellemeye göre, Rusya'da 43 bin corona virüs pozitif kişi bulunuyor. Ülkede günde 100 binden fazla test yapıldığı da açıklandı.

14.00 : Avrupa'da salgına karşı neredeyse hiçbir önlem almayan Belarus’ta, corona virüse rağmen Paskalya ayinlerinde kiliseler hınca hınç doldu.

Başta başkent Minsk olmak üzere birçok şehirde insanlar sabaha kadar düzenlenen ayinlere katıldı.

Son dakika haberleri | Beklenen haber geldi 28 gün sonra bir ilk...


Sosyal mesafe kurallarının hiçe sayıldığı törenlerin bazıları televizyondan canlı yayınlandı. Bunlardan bazıları Minsk’teki Azize Elizabet Manastırı, Kutsal Ruh Katedrali gibi büyük kiliseler.

Kiliselerde ayinler gün boyunca devam edecek.

Ortodoks Hristiyanlar, Paskalya Bayramı'nı geçen hafta kutlayan Katolik mezhebinden farklı olarak bu hafta sonu kutluyor.

13.55 : Suudi Arabistan'ın en yüksek dini işler otoritesi olan Yüksek Alimler Konseyi, dünyadaki Müslümanlara Ramazan ayında toplu halde namaz kılmama çağrısı yaptı.

Konsey, 'virüsün yayılmasına aracı olan toplu bir araya gelmelerden kaçınılması gerektiğini' açıkladı.

Suudi Arabistan'da virüsün yayılması sonrası aralarında Mekke'deki Büyük Camii'nin de yer aldığı dini merkezler kapatıldı.

İran dini lideri Ayetullah Ali Hamaney de yaptığı açıklamada, Ramazan ayında corona virüs nedeniyle sağlık sorunu yaratacak kişilerin, oruç tutma zorunluluğu olmadığını duyurdu. İran Orta Doğu'da salgın nedeniyle en fazla can kaybının yaşandığı ülke konumunda yer alıyor.

13.15 : İngiltere'de hükümet, toplumsal hayata yönelik sınırlamaların kaldırılması konusunda 'dengeli bir karar' alınmaya çalışıldığını açıkladı.

BBC'ye konuşan Bakan Michael Gove, okulların 11 Mayıs'ta başlayabileceğine ilişkin haberleri de reddederek, "Kısıtlamaların kaldırılması noktasında dengeli bir karar aldığımıza emin olmalıyız" dedi.

12.55 : İran'da son 24 saatte Covid-19'dan hayatını kaybedenlerin sayısı 87 artarak 5 bin 118'e yükseldi.

Resmi televizyon, 1343 testin daha pozitif çıkmasıyla corona virüse yakalananların sayısının 82 bin 211'e ulaştığını bildiriyor.

Son dakika haberleri | Beklenen haber geldi 28 gün sonra bir ilk...


HERKESİN GÖZDEN KAÇIRDIĞI ÜLKE: BELÇİKA
12.50 : Dünya üzerinde nüfusa oranla en yüksek ölümün gerçekleştiği Belçika'da, 24 saatte 230 hasta daha yaşamını yitirdi. 1 milyon nüfusa göre 470'ten fazla can kaybı gerçekleşen Avrupa ülkesinde ölü sayısı 5 bin 683 oldu. Vakalar ise 1313 artışla 38 bin 496'ya ulaştı.

12.10 : İspanya'da corona virüs salgınında ölü sayısı 410 artışla 20 bin 453 oldu. 410, 22 Mart'tan bu yana kaydedilen en düşük ölüm.

Avrupa ülkesinde Cumartesi günü 565 ölüm açıklanmıştı.

İspanya'daki vakalar ise 4 bin 218 artışla 195 bin 944 oldu.

RUSYA'DA KORKUNÇ REKOR

11.25 : Rusya'da korkunç rekorlar devam ediyor. Son 24 saatte 6 bin 60 testin pozitif çıkmasıyla, vakalar 42 bin 853'e yükseldi.

Nisan ayının başına kadar ciddi bir vaka bildirmeyen Rusya'da, son iki haftada corona virüs patlaması yaşanıyor. Vakalar kısa sürede sekize katlandı.

Son dakika haberleri | Beklenen haber geldi 28 gün sonra bir ilk...

İSPANYA'DA ÇOCUKLARA İZİN ÇIKIYOR
11.15 : İspanya'da 14 Mart'tan bu yana aileleri ile birlikte evde kalan çocukların sokağa çıkmaları önündeki sınırlamaların 27 Nisan'dan itibaren gevşetileceği duyuruldu.

Açıklamayı yapan Başbakan Pedro Sánchez, çocukların "biraz temiz hava" almasının amaçlandığını söyledi.

Kendisi de çocuk sahibi olan Barcelona Belediye Başkanı Ada Colau, hükümete, kısıtlamaların çocuklar için gevşetilmesi çağrısı yapmıştı.

İspanya'da sagında hayatını kaybedenlerin sayısı 20 bini aşmış durumda, vaka sayısı ise 200 bine yaklaştı.

Cumartesi akşamı ulusal sesleniş konuşması yapan Başbakan Sánchez, "ülkenin en kötü zamanı geride bıraktığını ve salgının acımasız saldırısını kontrol altına almayı başardığını" söyledi.

Ancak Sánchez, kaydedilen ilerlemelerin halen "kırılgan ve yetersiz" olduğunu belirterek, parlamentodan olağanüstü hal durumunu 9 Mayıs'a kadar uzatmasını isteyeceğini söyledi.

Son dakika haberleri | Beklenen haber geldi 28 gün sonra bir ilk...


ÇİN'DE CAN KAYBI YOK
08.25 :
Corona virüsün ortaya çıktığı Çin'de son bir günde yeni can kaybı gerçekleşmedi. Tanı konulan 16 vakadan dokuzu ise yurt dışından.

Ülkede yurt dışı kaynaklı toplam vaka sayısı 1575'e çıktı.

Çin'de kayıtlara geçen can kaybı ise 4 bin 632.

05.20 : Batı Afrika ülkesi Moritanya'da aktif corona virüs vakası kalmadı.

Sağlık Bakanlığı, corona virüse yakalanan yedi kişiden son ikisinin de iyileştiğini bildiriyor. Ülkede, Covid-19 vakalarıyla temas ettiği belirlenen 752 kişi ise karantinada tutuluyor.

Yurt dışından gelenlere yönelik 14 günlük karantina uygulamasını başlatan ilk Afrika ülkelerinden biri olan Moritanya'da, yedi hastadan biri ise öldü.

Son dakika haberleri | Beklenen haber geldi 28 gün sonra bir ilk...


GÜNEY KORE SON İKİ AYDA İLK KEZ TEK HANEYİ GÖRDÜ
04.20 : Güney Kore’de sekiz yeni vaka belirlendi, iki can kaybı kayıtlara geçti. Pozitif çıkan testlerden beşi yurt dışından gelenler.

Vaka sayısının son günlerde gittikçe azaldığı ve son iki ayda 'ilk kez tek haneye düştüğü' ülkede, toplam vaka sayısı 10 bin 661.

Corona virüse karşı savaşı dünyaya örnek gösterilen Güney Kore'de 234 hasta yaşamını yitirdi.

04.00 : Guatemala, ABD tarafından sınır dışı edilen 19 göçmende daha corona virüse rastlandığını bildiriyor.

03.20 : Batı Afrika ülkesi Gine Cumhuriyeti'nde Devlet Bakanı Sekou Kourouma corona virüsten öldü.

Aynı zamanda hükümet genel sekreteri olan Kourouma, geçen hafta Facebook hesabından Covid-19'a yakalandığını duyurmuştu.

Sağlık durumu cuma gününden bu yana kötüleşen Kourouma gece yarısı hayatını kaybetti.

Gine'de şimdiye kadar 518 test pozitif sonuç verdi, üç hasta öldü.

Son dakika haberleri | Beklenen haber geldi 28 gün sonra bir ilk...


TRUMP ÇİN'İ BİR KEZ DAHA SUÇLADI
00.50 :
Günlük corona virüs basın toplantılarına devam eden ABD Başkanı Donald Trump'a gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin "Çin bunu bilerek yaydıysa bunun Pekin için sonuçları olur mu?" sorusu üzerine, Çin'le ilişkilerin salgından önce 'iyi' olduğunu, iki ülke arasında ticaret anlaşması yapıldığını hatırlatan ABD Başkanı, şunları söyledi:

"İlişkilerimiz çok iyi gidiyordu. Bir anda bu ortaya çıktı. Çok ciddi bir değişim bu. Çin'e kızmalı mıyız diye sorarsanız cevabım gayet gür bir sesle 'evet' olurdu. Ama bu duruma göre değişir.

Bir hata sonucu mı bu salgın kontrollerinden çıktı yoksa bunu kasten mi yaptılar?... Daha en başlarda biz yardım teklif ettik. Ama bizi istemediler. Bence utandılar, çok kötü bir şeylerin olduğunu biliyorlardı.

Çin salgından kasten sorumluysa bunun sonuçları olur."

Trump daha önce Twitter'dan yaptığı açıklamada Çin'in koronavirüs ölümlerini 'düşük gösterdiğini' ima etmiş, "Aslında ölü sayısı ABD'dekinden çok. ABD, Çin'in yanına bile yaklaşamaz" demişti.

00.20 : Güney Afrika ülkesi Zimbabve'de malarya salgını 131 can aldı. Yılbaşından bu yana 135 bin 585 malarya vakası görülen ülkede yaşamını yitirenler arasında 5 yaş altı çocuklar da var.

Pençe operasyonlarında tespit edilen mağara kullanılamaz hale getirildiMilli Savunma Bakanlığı, Pençe-Şimşek ve Pençe-Yıldırım operasyonlarında tespit edilen sığınak, barınak, mağara, silah ve çok sayıda mühimmatın imha edildiği görüntüleri paylaştı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet