Geri Dön
DünyaSon dakika... Hawaii'de deprem!

Son dakika... Hawaii'de deprem!

Pasifik Ateş Çemberi üzerinde yer alan ABD adası, 5.3 büyüklüğündeki depremle sarsıldı. Binlerce evin elektriksiz kaldığı adada çok sayıda artçı sarsıntı da kaydedildi.

Son dakika... Hawaii'de deprem!

ABD'nin Pasifik Okyanusu eyaleti Hawaii'de bir deprem oldu.

Amerikan Jeolojik Araştırma Merkezi (USGS), 5.3 büyüklüğündeki sarsıntının merkez üssünü Büyük Ada'daki Kailua-Kona kenti olarak veriyor. Kentin 24 kilometre güneybatısında gerçekleşen deprem, yerin 16 kilometre altında meydana geldi.

USGS verilerine göre, depremden önce ve sonra en büyüğü 4 olan 10'dan fazla artçı kaydedildi.

Depremde şimdiye kadar bir hasar bildirilmiş değil ancak 3 bin 300 evin elektrikleri kesildi.

Dağlardan koparak yuvarlanan kayalar ise bir yolun ulaşıma kapanmasına yol açtı.

Hawaii, yeryüzünün en büyük su kütlesi Pasifik Okyanusu'nu boydan boyda kat eden Pasifik Ateş Çemberi fay hattının üzerinde yer alıyor. Dünyada en fazla depremin meydana geldiği hat olan Pasifik Ateş Çemberi, aynı zamanda onlarca aktif volkana ev sahipliği yapıyor.

Hawaii'de geçtiğimiz yıl Mayıs ayında meydana gelen 6.9 büyüklüğündeki deprem Kilauea Yanardağı'ndaki patlamayı tetiklemiş, ada cehenneme dönmüştü. Kızgın lavlar yüzlerce evi yutarken, binlerce ada sakini de tahliye edilmişti.

Dünyanın en aktif volkanlarından Kilauea Yanardağı'nda 1983 yılından bu yana patlamalar oluyor.

Türkmenistan'da tarihi gün! İki ülke arasında imzalar atıldıCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, çeşitli temaslarda bulunmak üzere Türkmenistan’a geldi. İki ülke arasında ortak anlaşmalar imzalandı. İmza töreninin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkmenistan Devlet Başkanı Berdimuhammedov ile ortak basın toplantısı düzenledi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler