Geri Dön
DünyaSon dakika! Joe Biden'dan dünyaya çağrı! Kimileri için kahramanca kimileri için hayal kırıklığı

Son dakika! Joe Biden'dan dünyaya çağrı! Kimileri için kahramanca kimileri için hayal kırıklığı

ABD’de Joe Biden hükümeti, Kovid-19 aşıları ile ilgili patent haklarının geçici olarak kaldırılması çağrısında bulundu. AB Komisyonu Başkanı Von der Leyen de bu öneriyi görüşebileceklerini dile getirdi. Dünya Ticaret Örgütü, olumlu karşıladığı öneriyi en kısa sürede masaya koyun çağrısını yaptı. DSÖ, ABD’nin kararını ‘kahramanca’, ilaç üreticileri ise ‘hayal kırıklığı’ olarak nitelendirdi

Son dakika! Joe Biden'dan dünyaya çağrı! Kimileri için kahramanca kimileri için hayal kırıklığı

ABD, dünyada koronavirüs salgınının bir an önce sonlanması için Kovid-19 aşılarına fikri mülkiyet hakkı istisnası getirilmesini isteyen ülkeler arasına katıldı. Güney Afrika ve Hindistan’ın önerisini destekleyen 100’e yakın ülke bulunuyor. Bu ülkeler 6 aydır diğer ülkeleri ikna etmeye çalışıyordu. Avrupa Birliği ve İngiltere ise bu teklife itiraz ediyordu. ABD de önceki başkan Donald Trump döneminde istisna fikrine karşıydı. Joe Biden ise başkanlık kampanyası döneminde bu fikri desteklediğini açıklamıştı. Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, önceki gün Kovid-19 aşılarının üzerindeki fikri mülkiyet haklarının kaldırılmasının gündemde olduğunu ancak bu konuda karar alınmadığını belirtmişti. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), ABD’nin önerisini “kahramanca” diye nitelendirdi. Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Von der Leyen öneriyi görüşebileceklerini dile getirdi. Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ), en az 100 ülkenin desteklediği Kovid-19 aşıları ve ilaçları üzerindeki fikri mülkiyet haklarının kaldırılması için teklifi olumlu karşıladı. Böyle bir durumda birçok ülkenin aşıları üretme imkânına sahip olacağı belirtiliyor. 

 

DTÖ’DEN YEŞİL IŞIK

Kovid-19 aşıları ile ilgili patent haklarının geçici olarak kaldırılması önerisi Dünya Ticaret Örgütü’nün dünkü Genel Konsey Toplantısı’nda ele alındı. DTÖ Genel Direktörü Ngozi Okonjo-Iweala, toplantının ardından yaptığı açıklamada, ABD Ticaret Temsilcisi Katherine Tai’nin Kovid-19 aşılarının üretim kapasitesini artırmak için fikri mülkiyetin geçici olarak kaldırılmasını  destekleyen ülkelerle hareket etme arzusunu içtenlikle karşıladığını vurguladı. Okonjo-Iweala, Kovid-19 salgınına dünyanın acil yanıt vermesi gerektiğinin altını çizerek “Çünkü, dünya seyrediyor, insanlar ölüyor” ifadesini kullandı. Ülkelerin önerisinde revizyon hazırlığından memnuniyet duyduğunu belirten Okonjo-Iweala, “Metin bazlı müzakerelerin başlayabilmesi için bunu mümkün olan en kısa sürede masaya koymalarını tavsiye ediyorum” çağrısı yaptı.

Uluslararası İlaç Üreticileri ve Dernekleri Federasyonu (IFPMA) da ABD’nin kararını “hayal kırıklığı” olarak nitelendirdi. Cenevre merkezli örgüt açıklamasında “İstisna önerisi, karmaşık bir soruna basit fakat yanlış bir yanıttır. Kovid-19 aşılarının dünya çapında hızlı ve eşit bir  şekilde paylaşılmasını sağlama hedefiyle tamamen uyumluyuz. Fakat sürekli olarak belirttiğimiz gibi (patentlerden) bir feragat, karmaşık bir sorunun ne olduğuna dair basit ama yanlış bir yanıttır. Kovid-19 aşılarının patentlerinden feragat etmek, üretimi artırmayacak veya bu küresel sağlık kriziyle savaşmak için gereken pratik çözümleri sağlamayacaktır” ifadeleri kullanıldı.

 

‘TARİHİ BİR KARAR’

ABD’nin çıkışından büyük mutluluk duyan Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, Washington’un telif haklarının askıya alınmasını destekleyen tavrının “Zor bir zamanda tüm insanların esenliğini önceleyen tarihi bir karar” olduğunu dile getirdi. Bunun aşı adaletinin sağlanması yönünde atılmış bir adım olduğunu belirten Ghebreyesus, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, ABD’nin liderliğini överek, “Bu Kovid-19’a karşı mücadelede muazzam bir an” dedi. Kararı “kahramanca” diye nitelendiren Ghebreyesus, salgını sona erdirmek için Kovid-19 aşıları üzerindeki fikri mülkiyet hakkından geçici olarak feragat edilmesine verdiği desteğin Beyaz Saray’ın “bilgeliğini” ve “ahlaki liderliğini” yansıttığını ifade etti.

 

ÜRETİM LİSANSI

Pfizer ile birlikte Kovid-19 aşısını geliştiren Alman ilaç firması BioNTech’in kurucularından Prof. Dr. Uğur Şahin ise Kovid-19 aşılarının üretim kapasitesini artırmak için fikri mülkiyetten vazgeçmenin doğru bir yol olmadığını, bunun yerine üretim lisansları verilmesi gerektiğini dile getirmişti. Patent hakkından feragatın basit bir konu olmadığını ve “sorunun lisans vermekle bitmediğini” dile getiren Şahin, aşı üretiminin 20 yıllık bir tecrübeye dayandığını ve Afrika’da ya da Irak’taki aşının, Avrupa’da kullanılan aşı ile aynı kalitede, aynı nitelikte olması gerektiğini, bunun büyük önem taşıdığını vurgulayarak, “Bu nedenle gerçekten yetkin olan üreticilere özel lisanslar vermeyi değerlendiriyoruz” ifadesini kullanmıştı. Reuters’a konuşan Johns Hopkins Üniversitesi Sağlık Güvenliği Kıdemli Araştırmacısı Dr. Amesh Adalja, böyle bir kararın “yaptıkları inovasyonlar ve finansal yatırımlarla Kovid-19 aşısını mümkün kılan ilaç şirketlerinin kamulaştırılması” anlamına geleceğini söyledi.

 

 AVRUPA BİRLİĞİ: GÖRÜŞMEYE HAZIRIZ

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Brüksel’in ABD’nin önerisini görüşmeye hazır olduğunu söyledi. Avrupa’da üretilen 200 milyondan fazla doz aşının dünyanın diğer ülkelerine gönderildiğini aktaran Von der Leyen, “AB, krizi etkili ve pragmatik bir şekilde ele alan her türlü öneriyi tartışmaya hazır. Bu nedenle ABD’nin Kovid-19 aşıları için fikri mülkiyet haklarından feragat edilmesi teklifinin bu hedefe (üretim kapasitesinin artırılması) ulaşmaya nasıl yardımcı olabileceğini tartışmaya hazırız. Fakat kısa vadede, aşı üreten tüm ülkeleri ihracata izin vermeye ve tedarik zincirlerini bozan önlemlerden kaçınmaya çağırıyoruz” dedi. Kovid-19 aşılarının üretimi konusunda dünyanın en önemli bölgelerinden biri olan AB, burada üretilen aşıların yaklaşık yarısını dünyanın geri kalan ülkelerine ihraç ediyor. ABD ise kendi sınırları içinde üretilen aşılara ihracat yasağı uyguluyor. Diğer yandan AB ülkeleri liderleri, bugün (7-8 Mayıs) Portekiz’de yapacakları zirve toplantısında Kovid-19 aşıları üzerindeki fikri mülkiyet haklarını koruyan patentlerin kaldırılması konusunu görüşecek. İtalya Dışişleri Bakanı Luigi Di Maio da Facebook hesabındaki “Kısa zamanda Kovid-19 aşılarının patentlerine serbest erişim hakkı gerekiyor” ifadesini kullandı.

 

OKSİJEN KÖPRÜSÜ KURULDU

Kovid-19 salgını nedeniyle sağlık sistemi çöken Hindistan’da günlük Kovid-19 yeni vaka sayısı ikinci kez 400 binin üzerine çıktı. Hastanelerdeki oksijen talebinin geçen aydan bu yana 7 kat arttığı ve son 24 saatte 3980 kişinin öldüğü Hindistan’ın Bahreyn ve Kuveyt’ten oksijen tankerleri taşımak için önceki gün bir deniz köprüsü kurduğu açıklandı.

Son dakika Joe Bidendan dünyaya çağrı Kimileri için kahramanca kimileri için hayal kırıklığı


Diğer yandan Hindistan’ın sınır komşusu 30 milyon nüfuslu Nepal için de tehlike çanları çalıyor. Kovid-19 teslerinin yüzde 47’sinin pozitif çıktığı Nepal’de coğrafi koşullar nedeniyle tıbbi malzemelerin ithal edilememesi endişeleri artırdı. Uzmanlar, bu aksaklıkların Nepal’in durumunun Hindistan’dan daha kötü olmasına yol açacağını ifade etti. 8000’den fazla günlük vakayla rekorun kırıldığı Nepal’de hükümet orduyu sağlık tesislerine yönlendirdi ve acil uluslararası yardım çağrısında bulundu. 

Baraj gölüne giren yaban keçisini itfaiye kurtardıKahramanmaraş'ta, baraj gölüne giren yaban keçisi, eğitimden dönen itfaiye ekibi tarafından kurtarıldı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet