Geri Dön

Son dakika... Menbic'de patlama: 1 ölü, 3 yaralı!

Suriye'nin Menbic kentinde bir yürüyüş sırasında patlama meydana geldi. Ölü ve yaralılar olduğu bildiriliyor.

Son dakika... Menbic'de patlama: 1 ölü, 3 yaralı!

YPG'nin Menbic'den çıkarılmasına yönelikTürkiye ve ABD arasında varılan mutabakata bağlı takvim çerçevesinde çekilme süreci başlarken kent merkezinde patlama meydana geldi. İlk belirlemelere göre bir kişi öldü, üç kişi yaralandı.

Dün öğlen saatlerde Menbiç'in El-Heye beldesinde bir grup protesto gösterisi düzenledi. Grubun yürüyüşü sırasında bir patlama meydana geldi.

Patlamanın bir mayının infilak etmesi sonucu gerçekleştiği bildirilirken olayda bir kişi yaşamını yitirdi üç kişi ise yaralandı. Yaralılar Menbic hastanesine kaldırılarak tedavi altına alındı.

Türk askerinin girmeye hazırlandığı Menbic'te kontrol halen YPG'nin de içinde yer aldığı Demokratik Suriye Güçleri'nde. Kent merkezinde faaliyet gösteren silahlı YPG'lilerin gruplar halinde bölgeden çekildiği ileri sürüldü. Ancak bu bilgi bağımsız gözlemciler tarafından henüz doğrulanmadı.

Menbic hazırlığı

Menbic'de kontrolü sağlamaya yönelik TSK tarafında hazırlık sürerken Menbic ile Tel Rıfat sınırına Kilis üzerinden askeri sevkıyat başlatıldı. Sınır karakolları ve iç kesimlerdeki askeri tesislerden sınır hattına fırtına obüs, tank, mayına dayanıklı kirpi, kepçe, askeri araçlar, lojistik malzemeler, çok namlulu roketatarlar (ÇNRA) ve zırhlı askeri personel taşıyıcı (ZPT) gönderildi. Sevkiyat daha çok gece yapılırken, sabaha karşı devam etti. Bölgeye ulaşan ağır silah ve askeri personel, Kilis Öncüpınar ile Çobanbey sınır kapıları üzerinden Menbic ile Tel Rıfat kırsalına sevk ediliyor.

Diğer kentler de sırada

4 Haziran’da Türkiye ve ABD arasında yapılan görüşmelerde Menbic için üç aşamalı yol haritası üzerinde anlaşmaya varılmıştı. Belirlenen takvime göre, ilk aşamada YPG'nin Menbic’i tamamen terk etmesi gerekiyor. YPG'nin bölgeyi terketmesi sonrası Türk askerinin bölgedeki varlığı giderek artacak ve ortak devriyeler sıklaştırılacak. Üç aşamalı Menbic yol haritasının Kuzey Suriye'de yer alan Kobani, Haseki, kamışlı ve Rakka gibi diğer kentlerde de uygulanabileceği ileri sürülüyor.

Türkiye ve Katar arasında 10 anlaşma imzalandıCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamad Al Sani'nin huzurunda iki ülke arasında 10 anlaşma imzalandı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet