Geri Dön
DünyaSon dakika... Merkel şokta! Almanya'da hükümet çatırdıyor

Son dakika... Merkel şokta! Almanya'da hükümet çatırdıyor

Kardeş partiler CDU ve CSU arasında göçmen politikası nedeniyle ortaya çıkan anlaşmazlık ittifakı sarstı, ortaklığın biteceği yönünde dolaşan haberler Almanya'da deprem etkisi yarattı.

Son dakika... Merkel şokta! Almanya'da hükümet çatırdıyor

Alman televizyoncu Hessicher Rundfunk, Twitter hesabından İçişleri Bakanı Horst Seehofer'in Başbakan Angela Merkel'in partisi Hristiyan Demokratlarla ittifakı bitirdiğini yazdı.

Ancak CSU sözcüleri bu haberi dakikalar içinde yalanladı, ittifakın bittiği yönünde ortaya çıkan bilgileri 'palavra' olarak niteledi.

Seehofer ve Merkel'in arası, göçmen politikası nedeniyle hayli açık. Görüş ayrılığı, kardeş partiler Hristiyan Demokrat Birlik (CDU) ile Hristiyan Sosyal Birlik (CSU) arasında derin bir uçuruma yol açmış durumda.

Alman basını, dün CSU'un ihtilafın giderilememesi halinde Birlik’ten ayrılma tehdidinde bulunduğunu yazmıştı.

Tarafları anlaşmazlığa sürükleyen gelişme ise, bazı sığınmacıların Almanya sınırlarından geri çevrilmesi teklifi. CSU Genel Başkanı Seehofer’in planı daha önce bir Avrupa Birliği (AB) ülkesinde yaptıkları sığınma başvuruları reddedilmiş ve yanında herhangi bir geçerli belge bulunmayan sığınmacıların Almanya sınırlarından çevrilmesini öngörüyor.