Geri Dön

Stevie Wonder BM Barış Elçisi oldu

Amerikalı siyahi pop şarkıcısı ve besteci Stevie Wonder, çağımızda insanlara engelli olmalarından dolayı kötü muamele ve ayrımcılık yapılmasına izin verilemeyeceğini, bu durumun kesinlikle kabul edilemez olduğunu söyledi.
Stevie Wonder’ın, BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun tarafından BM’nin 11. Barış Elçisi olarak seçilmesi dolayısıyla BM’de bir basın toplantısı düzenlendi. Basın toplantısına Wonder ile birlikte genel sekreter Ban ve ABD’nin BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Susan Rice da katıldı.
Wonder, BM’nin barış elçisi olarak seçilmekten ve bugün BM’de olmaktan dolayı büyük onur duyduğunu söyledi. Wonder, dünya nüfusunun yüzde 10’unun engellilerden oluştuğunu belirterek, dünyanın geri kalan yüzde 90’lık kısmının engelli insanların yaşamlarını iyileştirmeye ve onların yaşamlarını kolaylaştıracak teknolojik yeniliklerden yararlanabilmelerini sağlamaya çaba göstermeleri gerektiğini bildirdi.
"2010 yılına yaklaştığımız bu günlerde, bu yüzyılda dünyada hala insanlara engelli olmalarından dolayı kötü davranılmasına ve bu insanların ayrımcılığa maruz kalmasına izin veremeyiz. İnsanoğlunun Aya ve uzaya gittiği bir dönemde bu tür uygulamalar kabul edilemez" diyen Wonder, "dünyanın engellilerin erişebilecekleri bir duruma getirilmesi" gerektiğini vurguladı. Wonder, bu kapsamda kendisinin de kullandığı ve yaşamını çok kolaylaştıran özel cep telefonu, sesli not tutucusu, renk okuyucu gibi aletlerden tüm engellilerin yararlanmasını istediğini de kaydetti.
"İnsanların gözleri görmeyebilir ama vizyon sahibi olmazsanız yaşamda hiçbir şey başaramazsınız" diyen Wonder, Kopenhag’da yapılacak iklim zirvesinin başarılı olmasını istediğini, iklim değişikliğinin bir gerçek olduğunu ve bu tehlikeyle mücadele edilmezse dünyada ölümlerin olacağını dile getirdi.

GENEL SEKRETER BAN
Genel sekreter Ban da konuşmasında, Wonder’ın BM’nin yeni barış elçisi olmasından büyük mutluluk duyduğunu belirterek, "Stevie Wonder’ın dünyada milyonlara şarkılarıyla umut ve sevgi veren bir müzik dahisi olduğunu biliyoruz, ama kendisi aynı zamanda büyük bir hayırsever, ırkçılığa karşı mücadele eden, çocuklara ve engellilere yardım elini uzatan etkin bir insan hakları savunucusu ve hümanist" diye konuştu.
BM’nin, 25 Grammy ödüllü sanatçıyla birlikte çalışmayı sabırsızlıkla beklediğini belirten Ban, bugünün Dünya Engelliler Günü olduğunu da hatırlatarak, Wonder’ın dünyada engellilerin haklarının iyileştirilmesinde ve yaşamlarının kolaylaştırılmasında bugüne dek oynadığı önemli rolü, bundan böyle BM çatısı altında sürdüreceğini anlattı. Kopenhag zirvesine de değinen Ban, gülümseyerek, Wonder’ın "Signed, Sealed and Delivered" şarkısının zirvede müzakereceleri ikna etmede önemli bir rol oynayabileceğini dile getirdi.

ABD BÜYÜKELÇİSİ RICE
ABD’nin BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Susan Rice da Wonder’ın, başta özürlüler olmak üzere zor durumda olan insanlara yaşamı boyunca yardım ettiğini ve onların hakları için mücadele verdiğini belirterek, dünyada 650 milyon engelli bulunduğunu ve kimi gelişmekte olan ülkelerde engelli çocukların yüzde 90’ının okula gidemediklerini söyledi.
Wonder’ın, "daha iyi bir yaşam için büyük vizyona sahip bir humanist olduğunu ve insanlara umut verdiğini" anlatan Rice, ABD’nin de geçen temmuz ayında BM’nin Engellilerin Haklarına İlişkin Sözleşme’yi imzaladığını hatırlattı.
Wonder, basın toplantısının ardından BM Televizyonu’nda "I Just Called To Say I Love You" şarkısını Amerikalı anaokulu öğrencileriyle birlikte söyledi.
Wonder, BM’nin 11. Barış Elçisi olurken diğer 10 barış elçisinin isimleri ise şöyle:
George Clooney (barışı koruma), Michael Douglas (silahsızlanma), müzisyenler Daniel Barenboim (barış ve hoşgörü), Midori Goto (kalkınma hedefleri ve gençlik) ve Yo-Yo Ma (gençlik), yazarlar Paulo Coelho (yoksulluk ve kültürlerarası diyalog) ve Elie Wiesel, Ürdün Prensesi Haya Bint El Hüseyin (kalkınma hedefleri ve açlık), doğabilimci Jane Goodall (çevrenin korunması) ve aktris Charlize Theron (kadınlara karşı şiddetle mücadele).

YANGIN ALARMI
Bu arada Wonder’ın, genel sekreter Ban ve ABD Büyükelçisi Rice ile birlikte BM’nin başka bir konferans salonunda yaptığı toplantı, yangın alarmı nedeniyle yarıda kaldı ve konferans salonu boşaltıldı. Alarm sırasında Wonder, konuşmasına yeni başlamıştı. 39 katlı BM binasının yalnızca zemin katlarında yangın alarmı çalarken, alarmın inşaat halindeki bir binada dumandan kaynaklandığı, yangın çıkmadığı ve herhangi bir hasar olmadığı bildirildi.

Türkiye'nin günlük koronavirüs tablosu ( 18 Ocak 2021 )Türkiye'nin günlük koronavirüs tablosu belli oldu. Türkiye'de son 24 saatte 151 bin 342 Kovid-19 testi yapıldı, 5 bin 862 kişinin testi pozitif çıktı, 164 kişi hayatını kaybetti. Ağır hasta sayısı 2 bin 183 oldu, 7 bin 905 kişinin Kovid-19 tedavisinin/karantinasının sona ermesiyle iyileşen sayısı 2 milyon 270 bin 769'a yükseldi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet