Geri Dön
DünyaSudan, BAE’yi savaş suçuyla yargılayacak

Sudan, BAE’yi savaş suçuyla yargılayacak

İş vaadiyle kandırılan 600 kadar vatandaşının Libya’ya götürülerek Hafter saflarında savaşa dahil edildiğini savunan Sudan yönetimi BAE’ye ait “Black Shield” şirketine dava açıyor. Sudan’ın Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne gidebileceği belirtildi.

Sudan, BAE’yi savaş suçuyla yargılayacak

 

SEYFETTİN ERSÖZ Ankara

Sudan, Birleşik Arap Emirlikleri’ne (BAE) ait “Black Shield” şirketini, 600’den fazla Sudanlıyı aldatmak ve zorla Libya’daki savaşa katmak suçuyla yargılayacak.

“Black Shield” güvenlik şirketi, 19-20 yaşlarındaki yüzlerce Sudanlı genci BAE’de çalıştırmak üzere işe almıştı. Sudan’daki yoksulluk nedeniyle para kazanmak için yurt dışında iş arayan ve aylık 500 dolar maaş karşılığında BAE’de çalışmayı kabul eden gençler, şirket tarafından önce BAE’ne götürülmüştü. Kendilerine hiçbir açıklama yapılmadan çölde askeri eğitime alınan gençler, savaş bölgelerine gönderilecekleri söylenmeden, bu duruma “psikolojik” olarak hazırlanmıştı.

Hafter saflarına gittiler

Yüzlerce genç daha sonra Libya’ya götürülerek Hafter milislerine dâhil edilmişti. Hafter’in hizmetine verilen Sudanlı gençler, güvenlik şirketinin temsilcisine karşı kişi başı 30 bin dolar tazminat talep ettiklerini açıklarken, şirket olayın üstünü kapatmak için Sudanlı gençlere BAE’de çalışma teklifi getirmiş ancak bu teklif reddedilmişti. Sudanlı gençlerin BAE yerine Libya’da görevlendirilmesi üzerine aileleri de, BAE’nin Hartum Büyükelçiliği ve Sudan Dışişleri Bakanlığı önünde gösteri düzenlemişti.

Güvenilir kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Sudan’ın, “Black Shield” şirketini 600’den fazla Sudanlıyı aldatmak ve zorla Libya’daki savaşa katmak suçuyla yargılayacağı öğrenildi. Sudanlı hukuk uzmanlarından oluşan bir kurulun, Hafter milis elebaşları ile Sudanlı yetkililerin de aralarında

bulunduğu 10’dan fazla sanığın yargılanmasını talep ettiği bildirildi. Kurulun, kapsamlı değerlendirmenin ardından, “insan kaçakçılığı” ile “insanlığa karşı suçlar” nedeniyle hazırlanacak dosyayla Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne de gidebileceği belirtildi.

'Evin önünde neden durdunuz' diyen aile saldırıya uğradı!Burdur’da Veli Tural (37) ve ailesi, motosikletle evin önüne gelen 2 kişiye 'Neden durdunuz, ne yapıyorsunuz?' diye sorunca tartışma çıktı. Tartışmanın ardından bölgeden ayrılan 2 kişi, bir süre sonra kalabalık bir grupla gelip Veli Tural (37) ile babası, annesi, kardeşi ve yeğenini darbetti. Güvenlik kamerasına da yansıyan olayla ilgili Tural, "Bizi linç ettiler, saldırdılar. Savunmak için kendimizi eve kilitledik" dedi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet