Geri Dön

‘Suriye’den çıkmayacağız’

Rusya Devlet Başkanı Putin, ülkesinin çıkarlarına uygun olduğu sürece Suriye’den ayrılmayacaklarını açıkladı. Putin, buna karşılık bölgede yeni altyapı kurmadıklarını belirtti

‘Suriye’den çıkmayacağız’

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, artık geleneksel hale gelen “Direkt Hat” programında halkın sorularını yanıtlarken, özellikle Suriye ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Putin, Rusya’nın Suriye’deki askeri operasyonların, ülkesinin askeri güçlerini test edip eğitmesi açısından bir fırsat olduğunu söyledi. Putin, “Bu operasyonlar, silahlı kuvvetler ve yeni silah sistemlerinin kullanılması için çok önemli bir tecrübe. Ancak Suriye, yeni Rus silahları için poligon değildir” ifadelerini kullandı. Putin, “Şimdilik birliklerimizi (Suriye’den) çekmeyi planlamıyoruz” diyerek Rusya’nın bölgedeki planlarına ilişkin de ipucu verdi.

Rusya’nın Suriye’de düzenlediği operasyonların “önemli ve asil bir görev olduğunu” söyleyerek devam eden Putin, militanlarla Rusya’ya sızmalarından önce Suriye’de mücadele etmenin daha iyi olduğunu kaydetti. Suriye’de, artık Rus askeri güçlerinin dahil olduğu büyük operasyonlar düzenlenmediğini çünkü buna gerek kalmadığını belirten Putin, Rus askeri güçlerinin, Rusya’nın çıkarlarına olduğu sürece Suriye’de kalacağını vurguladı. Şu anda Suriye’de uzun vadeli askeri bir altyapı inşa etmediklerini de söyleyen Putin, gerekirse Rus güçlerinin maddi kayıp olmadan bu ülkeden hızlıca ayrılabileceğini kaydetti.

4 saat 20 dakika süren programda Putin, ağırlıklı olarak iç politikaya ilişkin 79 soru cevapladı. Batının Rusya’yı kendine rakip gördüğü için suçladığını belirten Putin, bunun yanlış bir politika olduğunu ifade etti.

Yeni silahlar

Birçok Batı ülkesinin buna rağmen siyasi düzeyde Rusya ile ilişkilerin normalleşmesini istediğini dile getiren Putin, Batı ile ilişkilerin yeniden düzelmesi için ise herhangi bir tarih vermedi. Putin, “Rusya için, ekonomi ve güvenlik alanında çıkarlarımızı korumak zorundayız” dedi. Putin, Federasyon Konseyi’nde duyurduğu Rusya’nın yeni silahlarının hazırlanarak zamanında Rus ordusuna teslim edileceğini belirterek, ses hızının 10 katına çıkabilen “Kinjal” (Hançer) isimli füzenin Rus silahlı kuvvetlerinde kullanılmaya başlandığına dikkati çekti. Putin, ses hızının 20 katına çıkabilen “Avangard” kıtalararası füzenin ise üretim aşamasında olduğuna vurgu yaparak, gelecek yıl bu füzenin Rus ordusuna teslimatının gerçekleşeceği bilgisini paylaştı.

Af Örgütü: Rakka’da bir aileden 39 kişi öldü

Uluslararası Af Örgütü, geçen yıl ABD öncülüğündeki DAEŞ karşıtı koalisyonun Suriye’nin Rakka kentine yönelik düzenlediği hava operasyonlarında uluslararası hukukun ihlâl edildiğini açıkladı. Rakka operasyonlarında hayatını kaybeden sivillerin sayısının açıklanan sayıların çok üzerinde olduğunu ifade eden Af Örgütü, koalisyon güçlerini sivillerin güvenliğini dikkate almamakla suçluyor. Raporda Rakka’da hayatını kaybeden Badran ailesinin durumuna dikkat çekildi. Raporda, Rakka’da bulunan ailenin çatışmalardan kaçmak için dört kez ev değiştirdiği, ‘ancak 20 Ağustos’ta düzenlenen hava operasyonunda ailenin üç farklı kuşaktan 39 üyesinin öldüğü’ belirtiliyor. Aynı hava operasyonunda Badran ailesinin 10 komşusunun da öldüğü ifade ediliyor.

Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi'nde ilk 'Regaip Kandili' idrak edildiDiyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'ın cemaate vaaz vererek katıldığı programla üç ayların habercisi olan Regaip Kandili Ayasofya Camii'nde ilk defa idrak edildi. Cemaatin maske taktığı ve sosyal mesafe kuralına uyduğu görüldü.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet