Geri Dön
DünyaTabutta sahtekârlık

Tabutta sahtekârlık

Avustralya’da Sidney Üniversitesi’nin ana kampüsünde Chau Chak Wing Müzesi’nde sergilenen bir mumyanın, 3 bin yıllık tabutta yer aldığı düşünülen soylu kadın olmadığı oraya çıktı.

Tabutta sahtekârlık

Macquarie Üniversitesi’nden uzmanlar, mumya ve tabut üzerinde bilgisayarlı tomografi (CT) taramaları ve radyokarbon işlemi yaptı.

‘Kurnaz tüccar’


Bu işlemlerin sonucunda mumyalanmış kadın bedeninin Milattan Önce 1200 yılına kadar uzandığı, tabutun ise Milattan Önce 1000 yılında yapıldığı tespit edildi. İngiliz kaşif Sir Charles Nicholson, söz konusu mumya ve tabutu Mısır’dan satın aldıktan sonra 1860’da Sidney Üniversitesi’ne bağışlamıştı. Uzmanlar, herhangi bir mumyanın kurnaz bir Mısırlı tüccar tarafından boş bir tabuta yerleştirildiğini düşünüyor. 

Aydın merkezli 17 ilde 'change çetesi' operasyonu 7 gözaltıAydın başta olmak üzere 17 ilde, çeşitli marka ve modeldeki hurda araçların şase ve motor numaralarını icralık ya da çalıntı otomobillerin motor numaraları ile değiştirerek satıp, haksız kazanç elde ettikleri belirlenen 'change çetesine' yönelik düzenlenen eş zamanlı operasyonlarda 1'i kadın 7 kişi gözaltına alındı. Operasyon kapsamında yapılan aramalarda 34 change otomobil, ruhsatsız 2 tabanca, 1'i pompalı, diğeri çift kırma 2 av tüfeği ile çok sayıda mermi ele geçirildi.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet
akıllı banner