Geri Dön
DünyaTaliban ile ABD taslakta anlaştı

Taliban ile ABD taslakta anlaştı

ABD ile Taliban temsilcileri arasında Katar’ın başkenti Doha’da yapılan barış müzakereleri sona ererken, Taliban kaynakları, ABD’li müzakerecilerle Afganistan’daki yabancı güçlerin 18 ay içerisinde ülkeden çekilmesini öngören bir taslak metin üzerinde anlaştıklarını bildirdi.

Taliban ile ABD taslakta anlaştı

6 gün süren ve iki tarafça imzalandığı belirtilen anlaşmayla ilgili resmi bir teyit ya da yalanlama gelmezken, ABD’nin Afganistan Özel Temsilcisi Zalmay Halilzad, Taliban’ın temsilcileriyle verimli görüşmeler gerçekleştirdiklerini ve kısa sürede müzakerelere başlanılacağını bildirdi.

ABD tarihinin en uzun savaşı olarak bilinen Afganistan operasyonu, 2001’deki 11 Eylül saldırılarının hemen akabinde başlamış ve Taliban iktidardan uzaklaştırılmıştı. Ancak aradan geçen 17 yılda Taliban her ne kadar görevden uzaklaştırılmış olsa da silahlı mücadele sona erdirilemedi. Müzakereciler tarafından imzalandığını belirtilen taslak metni, iki tarafın da kabul edip etmeyeceği, veya onaylandıysa ne zaman yürürlüğe gireceği belli değil.

Gazi polis, nakilli eliyle 6 yıl sonra ilk atışını yaptıEmniyet Genel Müdürlüğü Özel Harekat Başkanlığı bünyesinde görev yapan özel harekat polisi Hilmi Köse'nin 20 yıldır silah tuttuğu sol eli, 2015 yılındaki 'hendek' operasyonlarında, üzerine atılan el yapımı patlayıcı nedeniyle parçalandı. Köse'nin sağ ayak ile leğen kemiğinden alınan 20 santim kemik ve deri, parçalanan koluna nakledildi. Özel Harekat Başkanlığı’na geri dönebilmek için sağ eliyle atış yapmaya başlayan Köse, 2 yıl süren tedavi ve eğitim sürecinin ardından mesleğine tekrar başladı. Köse'nin 6 yıl sonra sol eliyle yaptığı ilk atışı ise DHA görüntüledi. Köse, sol elle hedefi tam isabet vurmayı başardı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet