Geri Dön

Taliban ile ABD taslakta anlaştı

ABD ile Taliban temsilcileri arasında Katar’ın başkenti Doha’da yapılan barış müzakereleri sona ererken, Taliban kaynakları, ABD’li müzakerecilerle Afganistan’daki yabancı güçlerin 18 ay içerisinde ülkeden çekilmesini öngören bir taslak metin üzerinde anlaştıklarını bildirdi.

Taliban ile ABD taslakta anlaştı

6 gün süren ve iki tarafça imzalandığı belirtilen anlaşmayla ilgili resmi bir teyit ya da yalanlama gelmezken, ABD’nin Afganistan Özel Temsilcisi Zalmay Halilzad, Taliban’ın temsilcileriyle verimli görüşmeler gerçekleştirdiklerini ve kısa sürede müzakerelere başlanılacağını bildirdi.

ABD tarihinin en uzun savaşı olarak bilinen Afganistan operasyonu, 2001’deki 11 Eylül saldırılarının hemen akabinde başlamış ve Taliban iktidardan uzaklaştırılmıştı. Ancak aradan geçen 17 yılda Taliban her ne kadar görevden uzaklaştırılmış olsa da silahlı mücadele sona erdirilemedi. Müzakereciler tarafından imzalandığını belirtilen taslak metni, iki tarafın da kabul edip etmeyeceği, veya onaylandıysa ne zaman yürürlüğe gireceği belli değil.

Türkiye'nin gönderdiği tıbbi yardım, İtalya'ya ulaştıTürkiye'nin, Avrupa'da yeni tip corona virüs (Kovid-19) salgının merkez üssü konumundaki İtalya'ya yardım malzemeleri, başkent Roma'ya ulaştı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber