Geri Dön
DünyaTaliban’dan tehdit!

Taliban’dan tehdit!

Taliban yetkilileri, Afganistan’da kalan tüm yabancı güçlerin işgalci muamelesi göreceğini açıklarken, örgütün ilerleyişi karşısında Afgan askerlerinin kaçışı devam ediyor.

Taliban’dan tehdit!

ABD’nin askerlerini çekme kararı aldığında beri Afganistan’da başlayan belirsizlik bir kaosa doğru sürüklenirken, Taliban yönetiminden endişe verici açıklamalar gelmeye devam ediyor.

Taliban sözcüsü Suheyl Şahin, BBC ile yaptığı söyleşide, Afganistan’dan yabancı güçlerin çekilme süreci  tamamlandığında, başkent Kabil’de sözleşmeliler dahil hiçbir yabancı asker kalmaması gerektiğini savundu.  Şahin, “Doha Anlaşması’nın aksine arkalarında asker bırakırlarsa, liderliğimiz nasıl davranacağımıza karar verecektir. Buna tepki gösteririz” diye konuştu.

‘Can çekişiyorlar’

Şahin, diplomatlar, sivil toplum kuruluşu çalışanları ve yabancı sivillerin Taliban tarafından hedef alınmayacağını, bu kişiler için korumaya ihtiyaç duyulmayacağını vurgulayarak “Yabancı askerlere karşıyız; diplomatlara, sivil toplum kuruluşlarına ve çalışanlarına, sivil toplum kuruluşlarının ve büyükelçiliklerin işleyişine değil... Onlara herhangi bir tehdit oluşturmayacağız” dedi.

Taliban’dan tehdit

ABD birliklerinin Afganistan’daki en büyük hava üssü olan Bagram’ı boşaltmasını “tarihi bir an” olarak nitelendiren Şahin, Taliban’ın Afganistan’da son dönemde şiddetin artmasında rolü olmadığını, birçok bölgenin, Afgan askerlerinin savaşmak istememesi üzerine Taliban’ın kontrolüne geçtiğini savundu. Şahin, mevcut hükümetin “can çekiştiğini”, Afgan hükümetiyle Taliban arasındaki görüşmelerde seçimler konusunun henüz gündeme gelmediğini sözlerine ekledi.

Ne olmuştu?

ABD, 29 Şubat 2020’da Taliban ile Doha’da barış anlaşması imzaladı ve Taliban’a tüm yabancı güçlerin 1 Mayıs 2021’e kadar çekileceği sözünü verdi. Taliban’ın taahhütleri arasında, El Kaide ve diğer militan grupların kontrolleri altındaki bölgede faaliyet göstermesine izin vermemek ve ulusal barış görüşmelerine devam etmek bulunuyordu.

ABD Başkanı Joe Biden, 14 Nisan’da Afganistan’da kalan 2 bin 500 ABD askerin tamamının 11 Eylül’e kadar geri çekileceğini duyururken Taliban, ABD’yi Doha Anlaşması’nı çiğnemekle suçluyor. Afganlar arası yüz yüze görüşmelerde ise henüz önemli bir ilerleme sağlanamadı. ABD’li bin kadar askerin, büyükelçilikler ve Kabil Havaalanı’nı korumak için ülkede kalması öngörülüyor. Ankara ve Washington arasında da Kabil Havaalanı’nı Türk askerlerinin koruması için görüşmeler sürüyor.

Askerler kaçıyor

Taliban ile çatışmaların ardından 1000’den fazla Afgan askeri, dün sabah erken saatlerde komşu Tacikistan’a kaçtı. Tacikistan’dan yapılan açıklamada, 1037 Afgan askerinin canlarını kurtarmak için sınırı geçtiği belirtildi.

Taliban’dan tehdit

Bagram’ın malları bunlaaarrr!..

Yaklaşık 20 yıl sonra Afganistan’dan  çekilme sürecini tamamlamak üzere olan ABD birliklerinin boşalttığı Bagram Hava Üssü’nde terkedilenler, yerel halk tarafından satılmaya başlandı. Nitekim Bagram’daki Afgan yetkililer, ABD’lilerin gece yarısı, yerel makamlarla hiçbir koordinasyon yapmadan üssü terk ettiğini, bu nedenle halktan bazı kişilerin buradaki binaları adeta yağmaladığını söyledi. Üsten çıkartılan eşya ve malzemeler, rahatça satılıyor.

"Efsunlanmış gibi ne dedilerse yaptım" Servet hayali yalnız bıraktıIsparta'da, yaklaşık 3 yıl önce, 'Seni 45 milyon liralık servete ortak edeceğiz' diyen dolandırıcılara 89 bin 925 lira kaptırınca 50 yıllık eşi Dudu Duvar'ın (65) küsüp 3 yıldır konuşmadığı Mehmet Duvar (71), iki hafta önce de 'Sizi dolandıranların izini sürüyoruz' yalanına inanıp krediyle çektiği 15 bin lirayı da dolandırıcılara gönderdi. 3 yıldır aynı binanın ayrı katlarında yaşayan Duvar çiftinin 4 çocuğu da tedbiren, babalarının 3'üncü kez kandırılmaması için cep telefonu ile otomobilinin anahtarını aldı. Mehmet Duvar, yaptığı açıklamada, yaşadığı şoktan hala kurtulamadığını, ikinci defa dolandırıldığını için üzgün olduğunu anlattı. Duvar, "Efsunlanmış gibi ne dedilerse yaptım" diye konuştu.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler