Geri Dön
DünyaTel Abiyad, IŞİD'ten tamamen temizlendi

Tel Abiyad, IŞİD'ten tamamen temizlendi

IŞİD'in kapsamlı saldırısını püskürten ve Tel Abiyad'da yeniden kontrolü ele geçiren YPG güçleri, ev ev arama yapıyor. İlçe merkezinden tamamen temizlenen IŞİD grupları Suluk kasabası çevresindeki köylere çekilirken, operasyonlar Rakka'ya uzanan bölgede yoğunlaştı. Çatışmalar Suluk çevresinde sürüyor

YPG'nin geçtiğimiz yıl Haziran ayında ele geçirdiği Tel Abiyad'ı geri almak amacıyla saldırı başlatan ve ilçenin bazı mahallelerini ele geçiren IŞİD'e yönelik ABD destekli operasyonda sona gelindi.

Sayıları 300 olduğu bildirilen IŞİD üyeleri Tel Abyad kent merkezine ve kente bağlı Hamam Türkmen, Eynel Arus ve Mığtel köyleri ile Suluk kasabası çevresindeki YPG hedeflerine eş zamanlı büyük bir saldırı gerçekleştirmişti. Rus Haber Ajansı Sputnik'e konuşan Demokratik Birlik Partisi (PYD) Tel Abyad sorumlusu Ömer Eluş, IŞİD'in bölgeden tamamen çıkartıldığını söyledi. Saldırı sonucu 17 sivil ve 8 YPG üyesinin hayatını kaybettiğini ifade eden Eluş, "3 günlük çatışmalar sonucunda 100'den fazla IŞİD üyesi öldürüldü. 2 IŞİD üyesini sağ ele geçirdik. İkisi de Arap kökenli. Olası bir saldırıya karşı gerekli tüm tedbirler alınmış durumda" diye konuştu.

TEL ABİYAD'DA DURUM SAKİN

IŞİD'in bölgeden temizlenmesi sonrası mayın temizliği başlatılırken, Tel Abyad'a giriş ve çıkışlar kontrollü sağlanıyor. Tel Abiyad kent merkezi tamamen IŞİD gruplarından temizlenirken, ilçede evler tek tek arandı. Aramalar sırasında çok sayıda silah, mermi ve mühimmat elegeçirildi. Çatışmalar İlçeye yakın Suluk kasabası ile Hemam Türkmen köyü çevresinde sürüyor.

PYD, saldırıya katılan IŞİD'lı üyelerin Türkiye'den geldiği iddiasını ortaya atarken, Tel Abiyad-Türkiye sınır hattındaki önemli noktalara takviye askeri güç kaydırıldı. Sınırın stratejik noktalarına konuşlanan silahlı YPG'liler, Türkiye sınırını yakından izliyor.

SINIRDA YÜRÜYEN KADIN YARALANDI

IŞİD saldırısında Tel Abiyad'ın Türkiye sınır hattında bulunan bir kadının vurulma anı ise görüntülendi. Türkiye sınır hattında tarlaya çalışmaya giden bir kadın, saldırı sırasında, ayağından yaralanarak yere düştü. Bu durum sınırın Türkiye kesiminden görüntülendi.

Kobani ile Cezire kantonu arasında bulunması nedeniyle stratejik öneme sahip olan Rakka’ya bağlı Tel Abyad geçtiğimiz yıl 15 Haziran'da YPG'nin kontrolüne geçmişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'a, kendisi için yaptığı şarkıyı gitarıyla birlikte seslendirdiCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Babalar Günü vesilesiyle gençlerle buluştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kendisi için yaptığı şarkıyı gitarıyla birlikte seslendiren Emre Çelik adlı gence teşekkür ederek, "CD'yi gönder, arabada dinlerim" sözleri ise gülümsetti.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet