Geri Dön
Dünya'Türkiye ev sahibi olsun'

'Türkiye ev sahibi olsun'

ABD Dışişleri Bakanı Blinken, Türkiye’den, barış anlaşmasının sonuçlandırılması için Afganistan’daki taraflar arasındaki görüşmelere ev sahipliği yapmasını isteyeceklerini söyledi.

'Türkiye ev sahibi olsun'

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Afganistan Devlet Başkanı Muhammed Eşref Gani ve Milli Uzlaşı Yüksek Konseyi Başkanı Abdullah Abdullah’a barış görüşmeleri için önerilerini sunduğu bir mektup gönderdi. Blinken, mektubunda, “Türkiye’den, gelecek haftalarda barış anlaşmasının sonuçlandırılması için iki taraf arasındaki üst düzey görüşmelere ev sahipliği yapmasını isteyeceğiz” ifadesini kullandı.

ABD’nin 1 Mayıs’a kadar Afganistan’dan tamamen çekilmeyi planladığının anımsatıldığı mektupta, çekilmenin ardından Afgan ordusuna mali desteğin süreceği, ancak ülkenin güvenliğinden endişe edildiği ve Taliban’ın bunu fırsat bilerek toprak kazanma arzuna kapılabileceği kaydedildi.

Şiddet azalsın

ABD Başkanı Joe Biden’ın da Gani ve Abdullah’tan, barış görüşmeleri konusunda acele etmelerini istediğinin aktartıldığı mektupta, barış süreciyle ilgili öneriler sıralandı.

Mektupta, Birleşmiş Milletler’den (BM), Rusya, Çin, Pakistan, İran, Hindistan ve ABD’nin dışişleri bakanları ile temsilcilerini, Afganistan’da barışı desteklemeye yönelik görüşmeler için bir araya getirmesinin isteneceği bildirildi.

Blinken mektubunda, “Sizi veya yetkilendirdiğiniz temsilcilerinizi, bu toplantıda Afganistan İslam Cumhuriyeti’nin diğer temsilcilerine eşlik etmeleri için davet ediyorum. Taliban’ın baharda gerçekleştirebileceği saldırıları önlemek ve taraflar arasında siyasi çözüme yönelik diplomatik çabalarımızı desteklemek amacıyla, 90 gün boyunca şiddetin azaltılmasını sağlayacak iyileştirilmiş bir öneri hazırladık. Öneriyi olumlu şekilde değerlendirmenizi tavsiye ediyorum” ifadesini kullandı.

Türkiye ev sahibi olsun

‘Cevap vereceğiz’

ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, Irak’taki bir Amerikan hava üssüne yapılan son askeri operasyonun arkasında kimlerin olduğunu açıklamasa da, “Kendi seçtiğimiz bir yer ve zamanda saldıracağız” dedi. Geçen çarşamba günü Irak’ın batısındaki Anbar vilayetinde ABD ile ‘DAEŞ karşıtı koalisyon’ askerlerinin bulunduğu Ayn el Esad Askeri Üssü’ne roket saldırısı düzenlenmişti. ABD Başkanı Joe Biden’ın talimatıyla Suriye’deki “İran destekli güçlere karşı” düzenlenen saldırı sonrası olayın, ABD’nin Irak’ta daha önce düzenlediği saldırılara yanıt olduğu belirtilmişti. Pentagon yönetimi saldırıların arkasında İran’ın olduğunu düşünüyor.

Karşılıklı suçlamalar, iki ülke arasındaki nükleer anlaşmaya dönme ihtimalini zorlaştırıyor.

Sokak köpeğine pitbull saldırısı kameradaBURSA'da bakımı yasak olmasına rağmen sahibinin tasmasız ve ağızlıksız gezdirdiği 'pitbull' cinsi köpek, sokakta sahipsiz köpeği ısırarak, yaraladı. O anlar cep telefonu kamerasıyla anbean kaydedildi. Yaralı köpek belediye ekiplerince tedaviye alınırken, pitbull cinsi köpeğe ise el konuldu.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet