Geri Dön
Dünya‘Türkiye’nin itirazı milli çıkarına uygun’

‘Türkiye’nin itirazı milli çıkarına uygun’

Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliklerine karşı çıkan, bunun bölgedeki güvenliği artırmayacağını savunan Rusya, Türkiye’nin de bu konudaki itirazlarına yönelik yorum getirmemişti. Rusya’nın İstanbul Başkonsolosu Andrey Buravov, konuya ilişkin bir soru üzerine, Türkiye’nin söz konusu iki ülkenin NATO’ya girişine karşı çıkmasının kendi milli çıkarları doğrultusunda alınmış bir karar olduğunu belirtti.

‘Türkiye’nin itirazı milli çıkarına uygun’

Levent KÖPRÜLÜ - Dün bir basın toplantısı düzenleyerek, Rusya’nın Donbas ve Ukrayna savaşı konusundaki görüşlerini gerek sözlü gerekse de bir belgesel filmle aktaran Burarov, bir soru üzerine, İsveç ve Finlandiya ile aralarında bir sorun bulunmadığını kaydetti. İki ülkenin tarafsızlık politikasının hem kendileri hem de NATO açısından yararlı bir durum olduğunu söyleyen Burarov, bu duruma karşı alacakları aksiyona, İsveç ve Finlandiya’nın NATO ile ilişkilerinin derecesine bakarak karar vereceklerini vurguladı.
Türkiye’nin, her iki ülkenin İttifak üyeliğine yönelik tutumunu izlediklerini ifade eden Burarov, “Bu, Türkiye’nin kendi milli çıkarları doğrultusunda verdiği bir karardır. Olumlu olduğunu düşünüyoruz.

Okyanusun diğer tarafından gelen sinyallere göre davranma ihtiyacı hissetmediğini görüyoruz. Ve bunun da, olumlu bir faktör olduğunu düşünüyoruz” diye konuştu.

‘Batı körüklüyor’

Rusya’nın, hedeflerine ulaşıncaya kadar harekatı sürdüreceğine ilişkin görüşlerini de tekrarlayan Başkonsolos Andrey Buravov, bunun ne zaman olacağını bilemediklerini kaydetti.

Görüşmelerin de devam ettiğini belirten Burarov, Moskova’nın bu görüşmelerin ne kadar efektif olduğuna ilişkin soru işaretleri bulunduğunu söyledi. Gözle görülür bir ilerleme sağlanamadığını savunan Burarov, “Sorunun çözümünün görüşme masasında değil başka alanlarda arandığına ilişkin gayretler görüyoruz. Batının, Ukrayna’nın görüşme masasında bir çözüme ulaşabilmesini önlemek için çalıştığını söyleyebiliriz. Sürekli yeni silahlar gönderiliyor” ifadelerini kullandı.