Geri Dön

UÇK partı oluyor

UÇK partı oluyor


       UÇK lideri Haşim Taci ve KFOR'un Britanyalı generali Michael Jackson arasında 21 Haziran'da imzalanan anlaşma uyarınca 19 Eylül'e kadar silahlarını bırakması öngörülen UÇK, siyasi partiye dönüşmeye hazırlanıyor.
       Fransız Le Monde gazetesiyle yaptığı röportajda "çok yakında UÇK mirasının siyasi arenada parti olarak yeralacağını" belirten Taci, UÇK'nın Sırplarla savaş sırasında kazandığı sevgiyi kuracağı partiye aktarmayı hedefliyor. UÇK'nın ilan ettiği hükümetin başbakanı olan Taci, 19 Eylül'e kadar resmen açıklanacak olan partinin UÇK'nın temel prensipleri doğrultusunda yapılandırılacağını ifade ediyor.
       Mevcut partilerin tümünün "bağımsızlığı" esas aldığı Kosova'da, yeni kurulacak partinin siyasi görüş farkı konusunda şimdilik açıklama yapılmıyor. Ancak diğer partiler de Kosovalıların UÇK'ya olan sevgisini kendilerine çekme yarışına giriyor. Örneğin UÇK eski sözcüsü ve Taçi hükümetinin gelişme bakanının içinde bulunduğu Demokratik Birleşme Partisi, UÇK komutanlarının desteğini istiyor.
       Haşim Taci ise İbrahim Rugova'nın başkanı olduğu Kosova Demokratik Birliği'nin (LDK) atılım yapmasından endişe duyuyor. Bu yüzden seçim tarihinin erken olmaması için ısrar ediyor. Taşrada ve Priştina'da epeyce yandaşı olan LDK karşısında yeni kurulacak partinin stratejisi merak ediliyor.


Kırıkkale'ye şehit ateşi düştüBitlis'in Tatvan ilçesinde askeri helikopterin kaza kırıma uğraması sonucu şehit olan Astsubay Kıdemli Üst Çavuş Ömer Umulu'nun (40) şehadet haberi, memleketi Kırıkkale'deki evine ulaştı

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet