Geri Dön
DünyaUkrayna gerilimi Karadeniz’e taştı

Ukrayna gerilimi Karadeniz’e taştı

Rusya ile Ukrayna arasındaki sınır bölgesindeki gerilim ölçek değiştirdi. ABD, Ukrayna’ya destek için Karadeniz’e savaş gemileri gönderiyor

Ukrayna gerilimi Karadeniz’e taştı

Rusya ile Ukrayna arasında son dönemde sınırdaki Donbass bölgesinde yeniden alevlenen gerilim sonrası, sert açıklamalar gelmeye devam ediyor. Rusya’dan yapılan sert açıklamaların ardından dün ABD’nin Karadeniz’e savaş gemilerini gönderdiği açıklandı.

Rusya ile Ukrayna’nın doğusundaki Donbass bölgesinde yaşanan çatışmalar ve artan siyasi gerilim sonrası Amerikan basını Pentagon’un Karadeniz’e savaş gemisini gönderebileceğine dair haberler paylaşmıştı. CNN’e konuşan Savunma Bakanlığı’ndan üst düzey bir yetkili, Ukrayna’ya destek için önümüzdeki haftalarda Karadeniz’e savaş gemileri göndermeyi düşündüklerini söyledi. Adı açıklanmayan Pentagon yetkilisi, Rusya’nın Ukrayna’nın doğu sınırında askeri varlığını artırmasını dikkatle izlediklerini belirtti. Pentagon yetkilisi, Amerikan donanmasının Karadeniz’de düzenli olarak faaliyet gösterdiğini ancak savaş gemilerinin konuşlandırılmasının Rusya’ya “ABD’nin gelişmeleri dikkatle izlediği” mesajı vereceğini kaydetti.

Bu haberlerin ardından ABD’ye ait 2 savaş gemisinin, Türk Boğazlarından Karadeniz’e çıkışı için Türkiye’ye diplomatik bildirimde bulunduğu açıklandı. Diplomatik kaynaklar, ABD’nin 2 savaş gemisini Karadeniz’e göndereceği yönündeki haberlere ilişkin, “Tarafımıza Montrö Sözleşmesi’ne uygun olarak 2 ABD savaş gemisinin Karadeniz’e çıkacaklarına dair 15 gün önceden diplomatik kanallardan bildirim yapıldı” değerlendirmesinde bulundu. Kaynaklar, gemilerin ayrı ayrı 14 ve 15 Nisan’da Karadeniz’e geçmesinin, 4 ve 5 Mayıs’ta dönmesinin öngörüldüğünü kaydetti.

“Ukrayna’nın sonu”

Açıklama Rus tarafında tepkiyle karşılandı. Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Aleksandr Gruşko, Karadeniz’e girecek ABD gemilerinin, Karadeniz’deki kalış sürelerini sınırlayan Montrö Sözleşmesi’ne bağlı olmaları gerektiğini söyledi. NATO ülkelerinin Karadeniz’deki faaliyetlerinin son dönemde arttığını savunan Gruşko, “Bu tür faaliyetlerin, Karadeniz’e kıyısı olmayan ülkelerin gemileri için sınırlamaları ve kalış sürelerini belirleyen Montrö Sözleşmesi hükümlerine sıkı sıkıya bağlı olarak yürütülmesi önemlidir” dedi. Gruşko, ayrıca Karadeniz’de güvenliği sağlama sorumluluğunun, Karadeniz’e kıyısı olan ülkelerce sağlanması gerektiğini vurguladı.

Öte yandan Rusya’dan Ukrayna konusunda önceki gün yapılan sert açıklamanın da yankıları sürüyor. Rusya Devlet Başkanlığı İdaresi Başkan Yardımcısı Dmitriy Kozak, Ukrayna’nın doğusundaki Donbass bölgesindeki gelişmelere, gerekirse vatandaşlarına yardım etmek için müdahale edebileceklerini söyledi. Kozak, “Her şey yangının ne kadar büyük olacağına bağlı. Çatışmaların şiddetlenmesi Ukrayna için sonun başlangıcı olabilir” dedi. Kozak, “Eğer Devlet Başkanımız Putin’in dediği gibi Donbas’ta bir Srebrenitsa senaryosu yaşanırsa, görünen o ki oradaki vatandaşlarımızı korumak zorunda kalacağız” diye konuştu. Bu sözler, Rusya’nın son yıllarda Ukrayna kriziyle ilgili yaptığı en sert açıklama olarak gösteriliyor. 2014’ten bu yana devam eden Rusya-Ukrayna krizi, Ukrayna’nın doğusundaki Donbass bölgesinde 26 Mart’ta 4 Ukrayna askerinin ölmesi ve Rus ordusunun Ukrayna sınırlarındaki hareketliliği nedeniyle tekrar dünya gündeminde.

NATO göz kırptı

Ukrayna, son dönemde Rusya ile yaşadığı gerginlik devam ederken, NATO’ya üyelik konusunu yeniden gündeme getirmişti. Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, ülkesinin ittifaka üye olma isteğini dile getirerek NATO’dan bir üyelik planı hazırlamasını talep edildiği bildirilmişti. NATO’dan konuyla ilgili net bir açıklama yapılmasa da, Ukrayna’ya olumlu sinyaller gönderiliyor. Nitekim Donbass krizi yaşanırken, NATO’nun resmi internet sayfasına, İngilizce, Fransızca ve Rusça dil seçeneğinin ardından Ukraynaca da eklendi. Bununla birlikte Rusya, Ukrayna’nın olası NATO üyeliğine şiddetle karşı çıkıyor. Konuyla ilgili konuşan Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Kiev’in NATO üyesi olmasının Donbass’ta gerilimi tırmandıracağını ve “Ukrayna’nın devlet statüsü için geri dönülmez sonuçlara yol açabileceğini” söyledi.

Kuşadası Kadı Kalesi kazılarında insan iskeletleri bulunduAydın'ın Kuşadası ilçesindeki tarihi Kadı Kalesi Ören Yeri'nde bu yılki kazılarda 13. yüzyıldan kaldığı tahmin edilen, ikisi çocukken hayatını kaybetmiş 5 insana ait iskelet bulundu.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet