Geri Dön
DünyaUkrayna’nın önceliği NATO

Ukrayna’nın önceliği NATO

Rusya ve Ukrayna arasındaki Donbass krizinde her iki ülkeden gelen açıklamalarla gerilim daha da artıyor.

Ukrayna’nın önceliği NATO

Son olarak Ukrayna Savunma Bakanı Andriy Taran, Kremlin’den yapılan açıklamaların Kiev açısından “tahriklere” yol açabileceği uyarısında bulundu. Taran Ukrayna’nın doğusunda yaşayan ve Rusça konuşan insanların haklarının ihlal edilebileceği konusunda Rusya’nın yaptığı suçlamaların, Ukrayna’ya yönelik silahlı şiddetin yeniden başlaması noktasında bir neden olabileceğini belirtti. Bakan Taran “Aynı zamanda, Rusya Federasyonu’nun Ukrayna’ya yönelik silahlı saldırıların şiddetlenmesinin ancak Kremlin’in en üst düzeyde bu yönde siyasi bir karar alması ile mümkün olabileceği notunu da düşmek gerekiyor” ifadelerini kullanırken, Interfax’ın haberine göre, Ukrayna’nın bu yıl en önemli önceliğinin NATO Üyeliği Aksiyon Planı’nı uygulamaya geçirmek olduğunu vurguladı.

Taran “Moskova’yı uluslarası toplumun Ukrayna konusundaki duruşu hakkında bilgilendirmenin en etkili yöntemi, İttifak’a üyeliğimizin yolu olan 2008 NATO Bükreş Zirvesi kararının uygulanmasını hızlandırmaktır” ifadelerini kullandı. Önce gün Kremlin’den üst düzey yetkili Dmitri Kozak, Rusya’nın Ukrayna’nın doğusunda yaşayan “vatandaşlarını” korumak zorunda kalabileceğini ifade etmişti.

 

Gökyüzünde 'Starlink' heyecanıBursa'nın İnegöl ilçesinde 21.30 ile 22.00 saatleri arasında gökyüzünde görülen ışıklı cisimler şaşkınlığa yol açtı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet