Geri Dön

Ünlülerin karbon ayak izi! İlk sırada Gates var

Ünlülerin karbon ayak izi! İlk sırada Gates var

İsveçli araştırmacılar, çevre konusunda duyarlılıklarını daha önce pek çok kez sergileyen bazı ünlülerin karbon ayak izlerini hesapladı. 10 ünlünün incelendiği çalışmada, Microsoft kurucusu Bill Gates ilk sırada yer aldı. Sıklıkla seyahat eden ve bu yolculuklarda özel jetini kullanan Gates 1629 ton karbon ayak izi bıraktı. Listenin ikinci sırasında ise özel jetini sık kullanan bir diğer isim olan Paris Hilton var. Hilton, 1260 ton karbon ayak izi bıraktı. Listede Jennifer Lopez, Oprah Winfrey ve Mark Zuckerberg gibi kişiler de yer alıyor. 10 kişilik listenin son sırasında genç oyuncu Emma Watson bulunuyor. Watson, geçen yıl yaptığı 14 uçuşta, 15 ton karbon ayak izi bıraktı.

Nedir?

Karbon ayak izi, birim karbondioksit cinsinden ölçülen, üretilen sera gazı miktarı açısından insan faaliyetlerinin çevreye verdiği zararın ölçüsüdür ve iki ana parçadan oluşur: doğrudan (birincil) ayak izi ve dolaylı (ikincil) ayak izi.

Sevgilisini bağlayıp evi ateşe verdiİstanbul Ataşehir'de Alev Y. adında bir kadın, sevgilisi Emre Y. tarafından elleri ve ayakları koli bandıyla bağlandı. Emre Y., daha sonra sevgilisinin bulunduğu evi ateşe vererek kaçtı. Evde mahsur kalan Alev Y., olay yerine gelen itfaiye ekiplerince kurtarıldı. Emniyet ekiplerinin çalışmaları sonucu Emre Y. yakalanarak gözaltına alındı

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet