Geri Dön

Uydu görüntüleri yayınlandı... Çin'in şok faaliyetleri görüntülendi!

ABD merkezli uydu şirketi Maxar Technologies, tartışmalı bölgelerdeki inşa faaliyetlerinin havadan fotoğraflarını çekti. Görüntüler, inşaatın Çin, Hindistan ve Butan sınırındaki Doklam boyunca gerçekleştiğini gösteriyor.

Uydu görüntüleri yayınlandı... Çin'in şok faaliyetleri görüntülendi!

Uydu görüntüleri, Çin'in Hindistan ile tartışmalı sınır hattı boyunca Himalaya bölgesinde bir köy ve askeri depolama sığınakları inşa ettiğini ortaya çıkardı. 

Bir dizi havadan görüntüyü fotoğraflayan ABD merkezli uydu operatörü Maxar Technologies, 2020 yılı boyunca 'önemli inşaat faaliyeti' gördüklerini söyledi. 

Uydu görüntüleri yayınlandı... Çinin şok faaliyetleri görüntülendi

Operatör, Doklam adlı bir bölgenin yakınında inşa edilen 'yeni askeri depolama sığınakları' olduğunu ekleyerek, Torsa Nehri Vadisi bölgesindeki bina çalışmalarının haritasını çıkardı. 

Fotoğraflarda Maxar, tartışmalı sınırın Butan tarafında, Pangda adında yeni inşa edilmiş bir köye işaret etti. 

Ayrıca görüntüler, 2017'de Hint ve Çin ordusu arasında gergin bir alevlenmenin yaşandığı bölgeye yakın olan Çin topraklarında bir tedarik deposu da gösterdi. 

Butan'ın Hindistan Büyükelçisi Tümgeneral Vetsop Namgyel açıkça 'Butan'da Çin köyü olmadığını' ilan etti. 

Çin Dışişleri Bakanlığı ve Hindistan Dışişleri Bakanlığı, henüz yorum yapmadı. 

Üç ülkeyi çevreleyen ince bir kara şeridi olan Doklam bölgesi, hem Çin hem de Butan tarafından sahipleniliyor, ancak aynı zamanda başkent Yeni Delhi ile ülkenin kuzeydoğusu arasında mal ve insan taşıyan hayati bir artere yakınlığı nedeniyle Hindistan için stratejik öneme sahip.

Çin devlet medyası, köyün sınırın Butan tarafında inşa edildiği iddialarını yalanladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Türkiye Genç İş Adamları heyetini kabulünde açıklamalarda bulunduCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Vahdettin Köşkü’nde Türkiye Genç İş Adamları Konfederasyonu (TÜGİK) Genel Başkanı Erkan Güral ve beraberindeki heyeti kabulü sonrası açıklamalarda bulundu. 'Yüksek faize karşı olduğunu' ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Yüksek faizle ülkemin kalkınacağına inanmıyorum, kimse kusura bakmasın ben bunu anlatmaya devam edeceğim." dedi. Öte yandan Erdoğan kapsamlı reform paketinin yakında kamuoyuyla paylaşılacağını duyurdu.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet