Geri Dön
Dünya‘Uykularım kaçıyor’

‘Uykularım kaçıyor’

Türkiye ziyareti esnasında yaşanan protokol kriziyle ilgili ağır eleştirilere maruz kalan AB Konseyi Başkanı Charles Michel, yaşanan olaydan sonra geceleri uyumakta zorlandığını belirtti

‘Uykularım kaçıyor’

Avrupa Birliği Konseyi Başkanı Charles Michel, AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ile gerçekleştirdiği Türkiye ziyareti sırasında meydana gelen protokol krizinden sonra geceleri uyumakta zorlandığını söyledi. Alman Handelsblatt gazetesine konuşan Michel, “Sahne kafamda sürekli oynadığı için geceleri iyi uyumadığımı açıkça belirttim” dedi. Michel, “Mümkün olsa zamanda geriye gidip olanları değiştirirdim” diye konuştu. Salı günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile gerçekleşen görüşme esnasında Michel, Erdoğan’ın karşısında bulunan koltuğa oturmuş, von der Leyen ise Erdoğan ve Michel’den uzakta bir kanepede oturmuştu.

Öte yandan Alman Der Spiegel dergisi yaşanan protokol olayıyla ilgili Türkiye’nin suçu olmadığını yazdı. Derginin internet sitesinde yer alan “AB dünya sahnesinde kendini nasıl gülünç duruma düşürüyor” başlıklı değerlendirmede, “AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Türkiye ziyareti sırasında kandırıldı. Hata ev sahibi Erdoğan’da değil, Konsey Başkanı Charles Michel’deydi. Tuhaf bir güç mücadelesinin sahneleri” ifadeleri yer aldı. Yaşanan protokol olayının fiyasko olarak nitelendirildiği değerlendirmede, bu fiyaskonun sorumlusunun Michel ve Leyen arasındaki  anlaşmazlıklar olduğu kaydedildi.

Koltuğa müdahale

Spiegel’deki değerlendirmede mart ayı sonunda en son AB’nin çevrim içi zirvesinden sonra Michel’in ekibinin yayınladıkları bir fotoğraf örnek gösterilerek 27 devlet ve hükümet başkanının tümünün Michel’in yanında, diğerlerinin dört katı büyüklüğünde görülebildiği ancak o fotoğraflarda von der Leyen’in görülmediğine yer verildi.

Dergideki değerlendirmede, Ankara’daki protokol olayından önce tarafların çalışma yemeğinde bir araya geldikleri ve burada da bir protokol gerginliğinden son anda dönüldüğü belirtilerek, Külliyedeki protokol çalışanlarının örnek müdahalesi övüldü. Yemekte Cumhurbaşkanı Erdoğan ile sadece Charles Michel’in oturacakları koltukların diğer koltuklardan belirgin bir şekilde büyük olduğunun görüldüğü ve Leyen’in bir danışmanın bunu fark ederek durumu Türk tarafına bildirdiği ve Külliyedeki protokolün derhal koltuğu değiştirerek von der Leyen’e de büyük bir koltuk tahsis ettikleri vurgulandı.

Mahalleye kabus gibi çöktü! Karısını kaçırmaya çalıştıİstanbul Bayrampaşa'da Cengiz K., boşanma aşamasındaki eşini, annesinin evinden kaçırmaya çalıştı. Kendisine engel olan ablası ve kayınvalidesi ile bir mahalle sakinini kaçmaya çalıştığı sırada otomobille ezerek yaralayan Cengiz K., kısa sürede yakalanarak, tutuklandı. Yaşananlar güvenlik kamerasına saniye saniye yansıdı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet