Geri Dön

Uzlaşma yerine karşılıklı restleşme

Kanada’nın Quebec City kentinin Charlevoix beldesinde düzenlenen 44. G-7 Liderler Zirvesi’den bir uzlaşmadan çok karşılıklı restleşme çıktı.

Uzlaşma yerine karşılıklı restleşme

ABD Başkanı Donald Trump, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un ile yapacağı görüşme için Singapur’a gideceğini belirtip, sonuç bildirgesini de imzalamadan erken ayrılırken, diğer üye ülkelere rest çekti. Trump, ülkesinin çelik ve alüminyum ithalatına getirdiği gümrük vergisine karşı adım atmayı planlayanları, “Karşılık verirlerse hata yaparlar” diyerek uyardı.

ABD, Almanya, İngiltere, Japonya, Fransa, Kanada ve İtalya’dan oluşan G-7 ile Avrupa Birliği (AB) liderlerini bir araya getiren G-7 Liderler Zirvesi, Trump’ın erken ayrılmasıyla adeta “erkenden” bitti. Trump, zirvede başta “ticari ilişkiler”, “düzensiz göç” ve “İran nükleer tehdidi” olmak üzere bir dizi konu üzerine oldukça başarılı görüşmeler yaptıklarını öne sürdü. Başka ülkelerin ABD’nin ithal ürünlere vergi uygulamamasından on yıllarca faydalandığını belirten Trump, “Diğer ülkelerden, Amerikan ihracat mallarının piyasalarına adil ve eşit bir şekilde girmesini sağlamalarını istiyoruz” diye konuştu.

Eskileri suçladı

ABD ile diğer ülkeler arasındaki dış ticarette söz konusu olan eşitsizlik için, ABD’nin geçmiş liderlerini suçlayan Trump, “Biz ülke olarak geçen yıl ticarette 807 milyar dolar kaybettik. Bu gülünç ve kabul edilemez. Dolasıyla onlar değil bizim liderlerimiz suçlu. Aslında kendi ülkeleri için çok iyi olan ancak ABD için çok kötü olan bu ticaret anlaşmalarının bu denli çılgınca imzalatmayı başardıkları için başka ülke liderlerini tebrik ediyorum ama bu günler artık geride kaldı” dedi. Bazı ülkelerin ABD’nin çelik ve alüminyum ithalatına vergi uygulamasına karşı adım atmayı planladıklarına ilişkin
soruya yanıt veren Trump, “Karşılık verirlerse hata yaparlar” uyarısında bulundu.

Rusya’nın G-7’ye tekrar dahil edilmesi yönündeki önerisini de tekrarlayan Trump, “G-7 ülkeler grubunu tekrar G-8 olarak
görmek isterim... Dünyaya barış getirmeye çalışıyoruz. Oyun oynama peşinde değiliz” ifadelerini kullandı. G7, aynı zamanda dünyanın en büyük ekonomisine sahip 7 ülkenin grubu olarak biliniyor. 1998’den 2014’e kadar 8 ülkenin üye olduğu ve G8 olarak bilinen grup, 2014’te Rusya’nın Kırım’ı ilhakı nedeniyle gruptan çıkarılınca, G7 olarak anılmaya başlanmıştı.

Trudeau’ya veriştirdi...

ABD Başkanı Donald Trump, Kanada Başbakanı Justin Trudeau’nun, ABD’nin çelik ve alüminyuma gümrük vergisi uygulamasını eleştirmesi üzerine G7 Liderler Zirvesi’nin Sonuç Bildirgesi’ni imzalamayacağını açıkladı ve “Başbakan Justin Trudeau, ben ayrıldıktan sonra bir basın toplantısı düzenleyip ‘ABD Gümrük Vergilerinin adeta hakaret olduğunu’ ve ‘itilip kakılmayacağını’ söyleyene kadar, G7 toplantılarımızda çok uysal ve nazik davrandı. Oldukça ikiyüzlü ve zayıf” dedi.

‘Adeta hakaret’

Twitter hesabından açıklama yapan Trump, ABD’nin yeni gümrük vergilerinin Kanada’nın Amerikan süt ürünlerine uyguladığı yüzde 270 oranlık gümrük vergisine cevap olduğunu savundu. Trump, “Justin’in basın toplantısındaki yanlış açıklamalarına ve Kanada’nın Amerikan çiftçi, işçi ve şirketlerine uyguladığı büyük gümrük vergilerinden dolayı ABD temsilcilerine, G7 Sonuç Bildirgesi’ni onaylamamaları talimatı verdim ve bildiriyi imzalamayacağım” dedi.
Kanada Başbakanı Justin Trudeau G7 Zirvesi’nin sona ermesi nedeniyle düzenlenen toplantıda Trump’a ağır eleştiriler yöneltmişti. Kanadalıların 1. Dünya Savaş’ından bu yana ABD askerleriyle omuz omuza savaştığını hatırlatan Trudeau, Washington’un Kanada’dan ithal edilecek çelik ve alüminyuma gümrük vergisi uygulamasının Kanadalılara “adeta hakaret” olduğunu savunmuştu. Trudeau ayrıca, “Kanadalılar kibardır. Biz makul insanlarız ama itip kakılmayacağız” ifadelerini kullanmıştı.

Avrupa tepki gösterdi

Avrupa ülkeleri ise, Trump’ın G7 Zirvesi sonuç bildirgesinden geri çekileceğini açıklamasının ardından, ortak bildirgeye yönelik desteklerinin sürdüğünü açıkladı. Fransız Cumhurbaşkanlığı’ndan ismini vermek istemeyen bir yetkili, G7 Liderler Zirvesi’nde kararlaştırılmış sorumlulukların arkasında olduklarını ve bunlardan uzaklaşanların “uygunsuz ve tutarsız” olduğunu ifade etti. Yetkili ayrıca, “Uluslararası işbirliği öfkeyle yapılamaz. Ciddiyetimizi koruyalım” çağrısında bulundu. Almanya hükümetinden sözcü Steffen Seibert de, kısa bir açıklama yaparak, “Almanya ortak karar verilmiş bildirgeden yanadır” diye konuştu. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ise, buna yanıt vererek “Ayrılan taraf biz değildik. Malum sebeplerden dolayı meslektaşlarımız Rusya’ya gelmeyi reddetti” dedi.

Proje casuslarına operasyon! Flaş İsrail detayı...Türk Savunma Sanayii'si ile ilgili projeleri casusluk yaparak başkalarına sattığı gerekçesiyle bazı kişiler hakkında soruşturma başlatılmıştı. Maliyet gibi kritik bilgileri sızdırarak ihaleye fesat karıştırmakla suçlanmıştı. İşte o gruba yönelik bir operasyon düzenlendi. 1'i eski Savunma Sanayi Başkanlığı çalışanı 6 kişi gözaltına alındı. Peki operasyonda yeni detaylar var mı? Türk Savunma Sanayii'ne ait kritik bilgiler sızdırılmış olabilir mi?

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet