Geri Dön
DünyaVarufakis 'Euro grubunda istenmediğini' açıklayarak istifa etti

Varufakis 'Euro grubunda istenmediğini' açıklayarak istifa etti

Yunanistan Maliye Bakanı Yanis Varufakis istifa etti. Alman Bild'e göre Varufakis'in yerine Euclid Tsakalotosun geliyor.

Varufakis 'Euro grubunda istenmediğini' açıklayarak istifa etti

Varufakis, Euro bölgesindeki bazı ülkelerin talebi üzerine ve Başbakan Aleksis Tripras, "Yunanistan'ın bir anlaşmaya varması için yararlı olacağını düşündüğü için" istifa ettiğini açıkladı. Daha önce 'evet çıkarsa istifa ederim' diyen Varufakis'in, Tsipras hükümetinin dün yapılan halkoylamasında güçlü bir destekle "Hayır" oyu almasına rağmen istifa etmesi şok etkisi yarattı.

İstifa ettiğini önce Twitter mesajıyla duyuran, ardından da kendi blogunda açıklayan Varufakis son aylarda, borç görüşmelerinde sık sık kreditörlerle çatışmaya giriyordu.

Varufakis, açıklamasında, "Referandum sonucunun alınmasından hemen sonra, Euro grubundaki bazılarının ve bazı ortaklarının, toplantılara benim katılmamam yönünde tercih belirttiklerini öğrendim. Başbakan, bir anlaşma sağlayabilmesi için bu fikrin kendisine yarar getirebileceğini düşündü. Bu nedenle bugün Maliye Bakanlığını bırakıyorum." dedi.

Ajansların haberlerine göre, Yanis Varufakis, açıklamasında "referandum sonucunun, demokratik haklar için verilen tüm mücadeleler gibi, beraberinde yüksek bir maliyet getireceğini" belirtti.

Yunanistan'ın şimdi, borçların yeniden yapılandırılmasını, daha hafif kemer sıkma önlemlerini, muhtaç durumda olanların yararı gözetilerek bir tahsise ve gerçek reformlara gidilmesini içeren bir anlaşma sağlanması çağrısında bulundu.

Fransız Haber Ajansı AFP, sözünü sakınmamasıyla ve göze çarpan tavırlarıyla ünlenen Varufakis'in, Ocak ayında Maliye Bakanı olmasından bu yana, düzene boyun eğmeyen tutumuyla Euro grubunda büyük sarsıntılara yol açtığını belirtiyor. Yanis Varufakis, "Kreditörlerin benden nefret etmesi bana gurur verir" dedi.

YERİNE O MU GELİYOR?

Almanyanın en çok satan gazetesi Bild, istifa eden Yunanistan Maliye Bakanı Yanis Varoufakis'in yerine Euclid Tsakalotosun getirileceğini öne sürdü. Halen Uluslararası Ekonomik İlişkilerden sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı olan Euclid Tsakalotosun , Başbakan Aleksis Çipras tarafından yeni Maliye Bakanı olarak atanacağı iddia edildi.

Bakan Kurum, yangının etkili olduğu Manavgat'ın Kalemler Mahallesi'nde incelemede bulunduÇevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Manavgat ilçesindeki orman yangınında çok sayıda evin zarar gördüğü Kalemler Mahallesi'nde incelemede bulundu.Kurum, mahallede evleri, ahırları, otomobilleri yanan, büyükbaş ve küçükbaş hayvanları telef olan vatandaşlara geçmiş olsun dileğinde bulundu.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet