Geri Dön
DünyaVerdi, veriştirdi!..

Verdi, veriştirdi!..

Eski ABD Başkanı Donald Trump, Biden yönetimine çok sert eleştiriler yöneltti, Afganistan’da terkedilen helikopterlerin Rusya ve Çin tarafından sökülüp incelendiğini öne sürdü

Verdi, veriştirdi!..

DIŞ HABERLER - Kısa süre önce sessizliğini bozan ve Joe Biden yönetimine karşı muhalif tonunu artıran eski başkan Donald Trump, yine verdi veriştirdi. ABD’nin Iowa eyaletinde düzenlenen mitingde destekçilerine seslenen Trump, Afganistan’da terk edilen Amerikan helikopterlerini de hatırlatarak, Rusya ve Çin’in bu helikopterleri çoktan söktüğünü ve incelemeye başladığını söyledi. Trump, “Rusya ve Çin’in elinde artık helikopterlerimizin örnekleri var. Apache’leri çoktan söküyorlar, inceliyorlar ve çok yakında en iyi ekipmanlara sahip olacaklar” diye konuştu.

ABD ordu birliklerinin Afganistan’dan ayrılırken “en yenileri olmasa da birkaç eski helikopteri bozduğuna” dikkat çeken Trump, “Bunlar artık düşmanlarımızın elinde” dedi.

Kendisi de şaşırdı

Sputnik göre, Trump’ın iddialarına karşılık bi açıklama yapan Rusya Federal Askeri ve Teknik İşbirliği Servisi (FSVTS), Rus uzmanların ABD’nin Afganistan’da bıraktığı askeri teçhizatı incelediği yönündeki iddiaların “asılsız spekülasyon” olduğunu belirtti.

ABD Başkanı Joe Biden’ı konuşmalarında sıkça yaptığı hatalar konusunda eleştiren Trump, mitingdeki konuşmada bu kez kendisi hata yaparak, “ABD’nin Pakistan’dan çıktığını” söyledi. Eski başkan, “Hatırlarsınız, Uzay Kuvvetleri hoşlarına gitmemişti. Fakat en önemli (kuvvetlerden) biri olacaklar. Orduyu yeniden düzenledik ve bu, askerleri Pakistan’dan... Afganistan’dan çekmekten daha zordu. Yeri gelmişken, Pakistan bize yardım edebilirdi, fakat biz istemedik. Pakistan’a milyarlarca dolar veriyoruz, onlar ise bizim için hiçbir şey yapmıyor” ifadelerini kullandı.

ABD’nin enerji bağımsızlığını kaybetmesi nedeniyle Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve Rusya ile petrol tedariki konusunda görüşmek zorunda kaldığını savunan Trump, Biden yönetimini bu konuda da eleştiri yağmuruna tuttu. Trump, şöyle devam etti:

“İlk kez kendimize enerji bağımsızlığı sağladık. Şimdi ise onlar, OPEC, Rusya ve diğer ülkelerden bize biraz petrol göndermelerini istiyorlar. Buna son vermiştik. Ben görevden ayrılırken Suudi Arabistan’dan, Rusya’dan daha fazla enerjiye, daha fazla petrole ve gaza sahiptik. Şimdi ise onlardan yardım istiyoruz.”

Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, geçen çarşamba günkü basın açıklamasında ABD’de enerji fiyatlarının düşürülmesi için ham petrol ihracatına yasak getirme olasılığı hakkındaki soruyu yanıtsız bırakmıştı. Sözcü, ABD’nin “her türlü yasadışı eylemlere karşı koymak için” OPEC devletlerinin temsilcileriyle müzakere etmeye devam ettiğini hatırlatmıştı.

Afganistan'da şiddetli deprem! Can kayıpları var
Yunan basını manşetten verdi! Dikkat çeken TOGG mesajı
Akılalmaz olay! 'Doktor hastasına ilaçla tecavüz etti'
Yılbaşı etkisi! Zirvedeki ilin son durumu haritaya yansıdı
Şehit uzman çavuşun cenazesi için seferber oldular! Hakkari Valisi'nden açıklama
Migros ve CarrefourSA'dan rekabet cezasıyla ilgili yeni açıklama
İbrahim Erkal'ın vasiyetindeki Demet Akalın detayı!
Man'ın menajeri iki Süper Lig devinin teklifini açıkladı!
Asansörde kahreden son! Arkadaşını ziyarete gelmişti
Erdoğan 'Ocak' sözü vermişti! "Aynı hassasiyeti gösterdik"
Dünya bu görüntüyü konuşuyor! Başka bir gezegenden gelmiş gibi...
Faturaları mutlaka kontrol edin! İsteyen değiştirebilir
Çok konuşulacak sözler: 'Utanıyorum! Bunu kim aldırdı?'
Ansızın yüzüne saldırdı! Çalılardan çıkan dehşet avı kana buladı
Alişan'ın ismini sakladığı kişi İzzet Yıldızhan mı?

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler