Geri Dön

Virüs karşıtı seferberliğe Washington’dan destek yok

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı ilaç, test ve aşılarla ilgili çalışmaları hızlandırmak ve bunları tüm dünyaya ulaştırmak için bir seferberlik başlattı. Bu girişime pek çok lider destek verirken, yaptığı yardımı kesen ABD’nin bu girişimde yer almayacağı bildirildi.

Virüs karşıtı seferberliğe Washington’dan destek yok

 

Söz konusu girişim, video konferans aracılığıyla gerçekleşen ve DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus’un da katıldığı toplantıda duyuruldu. Ghebreyesus toplantıda, “Dünyanın bu araçlara hızlı bir şekilde ihtiyacı var. Sadece ortak bir yaklaşımla yenebileceğimiz ortak bir tehditle karşı karşıyayız” dedi.

Video konferansı izleyen ve aralarında Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un yanı sıra Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen’in de bulunduğu pek çok siyasetçi, DSÖ’nün bu girişimine destek vereceklerini duyurdu. Bununla birlikte geçtiğimiz günlerde koronavirüsün yayılmasına neden olmakla suçladığı DSÖ’ye yardım fonunu kesen ABD, bu girişimde resmi olarak yer almayacağını açıkladı.

Hostesler, sanatçılar ve iş insanları da bu işe girdi! Aylık 5 bin lira...İstanbul'da yıllar önce kura ile elde edilen pazar tezgahları babadan oğula devrediliyor. Tezgahlar internet üzerinden bile kiralanırken bu durumun fiyatlara da yansıdığı belirtiliyor. Bahçelievler'de 14 tezgahı olduğunu söyleyen bir pazarcı "Bir tahtayı günlük 100 liradan kiralıyorum. Kiraya verdiğimde 4-5 bin lira kazanıyorum. Tezgahlarımı satmaya kalksam hepsini 300 bin liraya satarım. İnsanlar daire alacağına böyle yerleri alıyorlar" ifadesini kullandı. İstanbul Umum Pazarcılar Esnaf Odası Başkanı Mesut Şengün ise "Açtığımız davalarda tahta sahibi kişiler arasında hostesler, sanatçılar, iş adamları, müteahhitler, emlakçılar vardı" dedi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet