Geri Dön
DünyaYaptırım çağrısı

Yaptırım çağrısı

İdlib’de rejim birliklerinin Rusya desteğinde sürdürdüğü saldırılar, dünyanın tepkisini çekmeye devam ediyor. Pek çok ülke, saldırıların durdurulmasını isterken, ABD’de “yaptırım” istekleri gündeme geldi.

Yaptırım çağrısı

Birleşmiş Milletler (BM), Esad rejimini engellemek için uluslararası düzeyde harekete geçilmemesi halinde Suriye’nin kuzeybatısında “benzeri yaşanmamış bir kıyım”ın yaklaştığı uyarısını yaptı. BM Suriye Krizi İçin İnsani Yardımlar Koordinatör Yardımcısı Mark Cutts, “Kamplarda ve derme çatma barınaklarda yaşayan, yerinden edilmiş 1 milyon kadar insan var. Buraya yönelik hava saldırıları ve bombardımanlar daha da ileriye giderse, toplu bir kıyımla karşılaşacağız” uyarısı yaptı. Avrupa Birliği (AB) Konseyi de, İdlib’de Esad güçlerinin saldırılarını derhal durdurmasını istedi. AB Konseyi, tüm taraflar, uluslararası insani hukuk ve uluslararası insan hakları hukuku kapsamında sorumluluklarını yerine getirmeye, bölgeye insani yardımın erişimine izin vermeye çağırdı.

‘Derhal durdurulsun’

AB Konseyi açıklamasının yapıldığı toplantıda konuşan Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron da, “Haftalardır en kötü insani dramlardan biri gelişiyor. Esad rejimi tarafından İdlib’teki sivil halka karşı birkaç haftadır düzenlenen askeri saldırıları en güçlü şekilde kınıyorum. BM Sorumluluk almalı” dedi.

ABD Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Eliot Engel ve komite üyesi Michael McCaul tarafından ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’ya gönderilen mektupta, Rusya, Esad rejimi ve İran tarafından İdlib’de düzenlenen saldırılarda nisan ayından bu yana 1.730 sivilin öldürüldüğü vurgulanarak, Rusya ve rejime diplomatik baskı ve ekonomik yaptırım uygulanması istendi. Mektupta, “Rusya’nın uluslararası normlara aykırı bir şekilde defalarca hastaneleri bombaladığı raporlandı. Bu sebeple sizden uluslararası forumlarda bu aşağılık eylemleri dile getirmenizi ve işlediği savaş suçları konusunda Rusya’nın sorumlu tutulmasına öncelik verilmesini istiyoruz” ifadeleri kullanıldı. Mektupta ayrıca Türkiye’ye, İdlib’deki Rusya ve Esad saldırılarını sona erdirme çabası için teşekkür edilirken, bölgedeki insani kriz konusunda daha fazlasının yapılması da istendi. 

Peskov: Derin endişe duyuyoruz

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, İdlib’deki durumla ilgili derin endişe duyduklarını, bölgedeki teröristlerin gerçekleştirdiği saldırıların sona erdirilmesi gerektiğini ifade etti. Gazetecilere konuşan Peskov, “İdlib’deki durum gerçekten de çok korku verici ve derin endişe yaratıyor” dedi ve İdlib’deki durumun Ankara ile Moskova arasındaki temasların sürekli gündemi olduğunu belirtti. Peskov, birçok uzmanın İdlib’deki mevcut gerginliğin Rusya ile Türkiye askerleri arasında bir çatışmaya neden olabileceği değerlendirmesine ilişkin yorum yapmak istemediğini belirterek “En kötü senaryolar üzerinden konuşmak istemiyoruz, ancak, Suriye ordusunun İdlib’deki terör örgütleriyle mücadele ettiğini belirtmek gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Kemerköy Termik Santrali'ne kadar yaklaşan yangın kontrol altına alınmaya çalışılıyorMuğla'nın Milas ilçesindeki orman yangınını kontrol altına alma çalışmaları sürüyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet