Geri Dön
DünyaYoğun trafik

Yoğun trafik

Ankara’nın, Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliğine karşı olduğunu açıklamasının ardından dün Berlin’de hararetli bir trafik vardı. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Finlandiya’nın yapıcı davrandığını ancak İsveç’ten böyle bir yaklaşım görmediklerini söyledi.

Yoğun trafik

DIŞ HABERLER SERVİSİ - Türkiye’nin, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal harekâtı sonrası tarafsızlık kuralını bozarak NATO’ya üye olmak isteyen Finlandiya ile İsveç’in bu adımına karşı olduğunu açıklamasının ardından başlayan diplomasi trafiği sürüyor. Almanya’nın başkenti Berlin’de düzenlenen iki günlük NATO Dışişleri Bakanları Gayrı Resmi Toplantısı sırasında Finlandiya ve İsveçli mevkidaşlarıyla görüşen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, dün düzenlediği basın toplantısında, konuya ilişkin açıklamalarda bulundu.

Türkiye’nin endişelerinin meşru olduğunu belirten Çavuşoğlu, “Herhangi bir şekilde NATO’nun genişlemesine karşı değiliz” dedi. Özelikle İsveç’te terör örgütü PKK üyelerinin faaliyetlerine destek verildiğini kaydeden Çavuşoğlu, “Fotoğraflarla belgeleri kendilerine gösterdik. Sadece PKK terör listesindedir diye geçiştirmeyi kabul etmeyeceğimizi söyledik. O zaman sizin endişelerinizi gidermek için bir çalışma yapalım önerisi geldi. Türk kamuoyunun bu iki üyenin üyeliğine neden karşı olduğunu açıkladık; halkımızdan bağımsız siyaset izlememiz mümkün değil bu partiler üstü bir durumdur. Siyaset üstü olduğunu söyledik” diye konuştu.

‘Yapıcı değil!’

“Önümüzdeki süreçte nasıl garantiler verileceğini göreceğiz” diyen Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye’nin bu konulardaki beklentilerini önceki günkü toplantıda ve üçlü (Finlandiya ve İsveç dışişleri bakanlarıyla) görüşmede dile getirdiklerini anlattı. İsveç’in tutumunun yapıcı olmadığını kaydeden Çavuşoğlu, şöyle devam etti: “Bizim tutumumuz gayet açık, net. Bu bir tehdit değil, pazarlık söz konusu da değil. Bu popülizm de değil... Bu açıkça iki aday olmak isteyen ülkenin teröre verdiği destekle ilgili somut tespitlerimizdir, bunu paylaştık. İsveç Dışişleri Bakanı’nın açıklamaları yapıcı değil, provoke edici açıklamaları devam ediyor. Ama Finlandiya Dışişleri bakanı gayet temkinli, çözebileceğine olan inancını da söylüyor; bir günde olup olmayacağını da söylüyor. Finlandiya’nın saygılı olduğunu görüyoruz ama aynı şeyi İsveç tarafında görmüyoruz... Bu konudaki endişelerimizi ve karşı çıkmamızın, rezerv koymamızın gerekçelerini gayet iyi biliyorlar. Dolayısıyla burada Finlandiya Dışişleri Bakanı’nın yaklaşımı gerçekçi bir yaklaşım; bizim bu konudaki tutumuz da nettir.”

Silah kısıtlamaları

Finlandiya ve İsveç’in Türkiye’ye savunma ürünlerinin ihracatında uyguladığı kısıtlamaları da kaldırması gerektiğini belirten Çavuşoğlu, “Kesin güvenlik garantilerinin olması lazım. Bu, diğer müttefikler için de geçerli. Terör ülkelerine desteği sonlandırmaları gerekiyor. Türkiye’ye yönelik savunma sanayi kısıtlamaları ya da ihracatla ilgili yasakların da kesin kalkması lazım” diye konuştu. Çavuşoğlu, “Maalesef bu iki ülke savunma sanayi ürünleri konusunda Türkiye’ye yönelik kısıtlamaları devam ettiriyor. NATO’ya üye olacak bir ülkenin NATO üyesi bir ülke üzerinde kısıtlamaya gitmesi, izin vermemesi
kabul edilecek bir şey değil” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçen hafta yaptığı açıklamada Türkiye’nin İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğine “olumlu bakmadığını” söylemişti. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ise, Türkiye’nin İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğine kapıları kapatmadığını ancak İskandinav ülkeleriyle müzakereler yapmak ve Ankara’nın terörist faaliyetler olarak gördüğü faaliyetlere, özellikle de İsveç’tekilere, kısıtlama getirilmesini istediğini söylemişti.

İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya üye olabilmesi için kendi parlamentolarının yanı sıra 30 NATO üyesi ülkenin de onay vermesi gerekiyor.

Yoğun trafik

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, ABD’li mevkidaşı Antony Blinken ile görüştü.

‘Türkiye’nin engelleme niyeti yok’

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Türkiye’nin İsveç ile Finlandiya’nın İttifak’a üyeliğini engelleme niyetinin olmadığını belirtirken, Ankara’nın endişelerinin de çözüme kavuşturulacağından emin olduğunu kaydetti.

Berlin’de yapılan Gayrı resmi Dışişleri Bakanları toplantısı sonrası gündemi değerlendiren Stoltenberg, Türkiye’nin, bu iki ülkenin NATO’ya üyeliği engelleme niyetinde olmadığını ifade ettiğini söyledi. Ankara’nın, iki Baltık ülkesinin “teröristlere ev sahipliği yaptığı” yönündeki açıklamaları sonrasında Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile sürekli temas halinde olduğunu belirten Stoltenberg, “Üyelik konularında nasıl hareket edeceğimize yönelik bir uzlaşma, ortak zemin üzerinde anlaşacağımıza eminim” ifadelerini kullandı. Ukrayna’nın Rusya’ya karşı verdiği savaşı kazanabileceğini söyleyen Stoltenberg, müttefik ülkelerden Kiev’e silah yardımı yapmaya devam etmesini istedi.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken de, “Türkiye, Finlandiya ve İsveç konusunda devam eden bir görüşme var. Sonuç şu ki, NATO’ya üyelik süreci söz konusu olduğunda, fikir birliğine varacağımızdan eminim” dedi.