Geri Dön

‘YPG Esad’la anlaştı’ iddiası

Suriye’de Esad rejimi ile giderek yakınlaşan YPG, kontrolündeki petrol kuyuları ve rafinerilerilerin denetimini de rejime bırakıyor. ABD’nin ise bölgeye silah yardımı devam ediyor. Haseke’nin kuzeyinde YPG’nin de içinde bulunduğu Demokratik Suriye Güçleri’ne 200 TIR dolusu silah ve teçhizat gönderildi.

TSK’nın Menbiç ve diğer yerleşim birimlerini denetim altına almasına yönelik girişim başlatmasından tedirgin olan YPG, Esad rejimiyle temaslarını arttırdı. Son günlerde rejim güçleri ile YPG arasında görüşme trafiği yoğunlaşırken görüşmelerde bölgeye yönelik özerklik konusunda ilerleme sağlandı.

Bu kapsamda, Kuzey Suriye’deki stratejik bölgeler, petrol ve madenler dahil bu bölgelerdeki zengin alt yapı kaynaklarının Suriye rejimine bırakılmasına yönelik görüşmeler son aşamaya geldi. Bu kapsamda, ilk anlaşma Haseke’de gerçekleşti. Suriye rejimine yakın El Vatan gazetesi, Suriye rejimi ile YPG yetkilileri arasında görüşme yapıldığını ve Haseke’deki petrol rafinerlerinin anlaşma kapsamında rejime bırakılacağını duyurdu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan G-20 Zirvesi'nde önemli açıklamalarCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, G20 Zirvesi'ne video konferans yöntemiyle katıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Suriye'de DEAŞ'la göğüs göğüse çarpışan tek NATO ülkesiyiz."" dedi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet