Geri Dön

20 bin parsel satışa çıkıyor

İzmir’de 10, Manisa’da 4, Aydın’da 6 bin parsel 2B kapsamındaki arazinin satışa hazır olduğu açıklandı

20 bin parsel satışa çıkıyor

Manisa Valiliği, Tapu ve Kadastro İzmir 3. Bölge Müdürlüğü ve Celal Bayar Üniversitesi işbirliğiyle Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde, Mülkiyet ve Kadastro Sempozyumu düzenlendi. Tapu ve Kadastro İzmir 3. Bölge Müdürü Burhan Usta, 2B kapsamındaki orman vasfını yitirmiş araziler hakkında bilgi verdi.
Genel müdürlük olarak yapılan kapsamlı çalışmayla 2B envanterinin hazırlandığını belirten Usta, “İzmir’de 10 bin, Aydın’da 6 bin ve Manisa’da 4 bin olmak üzere toplam 20 bin parsel, 2B olarak Hazine adına belirlenmiş ve her an satışa hazır hale getirilmiştir” dedi. Tapu ve Kadastro Genel Müdür Yardımcısı Sedat Bakıcı da, Tapu ve Kadastro Bilgi Sistemi’nin (TAKBİS) Türkiye’de en önemli e-devlet sistemi olduğunu belirtti.
Manisa Valisi Celalettin Güvenç, tapu ve kadastro ile nüfus müdürlüklerinin, devletin namusu olduğunu söyledi. Türkiye’nin 2004’e kadar kadastrosunun olmadığını belirten Güvenç, “Avrupa üçüncü kadastrosunu yaparken, biz daha yeni birinci kadastromuzu yapıyoruz. Köy köy, mahalle mahalle kimin hangi parsele sahip olduğunu, devletin arazilerinin nerelerde olduğunu artık biliyoruz” dedi.

Ulucami çevresinde çalışmalar sürüyor
Manisa Belediye Başkanı Cengiz Ergün, haftalık mahalle ziyaretleri kapsamında İshak Çelebi Mahallesi’ni ziyaret etti. Tarihi Ulucami kıraathanesinde vatandaşlarla sohbet eden Ergün, Ulucami’nin çevresinde başlatılan kamulaştırma çalışmaları hakkında bilgi verdi. Ergün’e, MHP milletvekili Mustafa Enöz de eşlik etti.

Cazibe merkezi olacak
Kimsenin mağdur edilmemesi konusuna titizlik gösterdiklerini kaydeden Ergün, Ulucami’nin tarihi dokusunu ve güzelliğini ortaya çıkarmayı amaçladıklarını söyledi, şöyle konuştu: “Maalesef geçmişte burada 6 katlı bina yapılmasına izin verilmiş. Tabii burada birkaç vatandaşımız mağdur oluyor. Ama biz olayı şahıs olarak değil, tüm Manisa adına düşünmek zorundayız. Buradaki kamulaştırma değeri 1 milyon 650 bin lira. Bunlardan 7-8 daireyi aldık, 3-4 tanesi mahkemeye gitti. Bilirkişinin göstereceği rayiç bedeli de ödemeye hazır olduğumuzu belirtiyoruz. Hiç kimseyi mağdur etmeden, gönüllü olarak bu çalışmaların yapılmasını istiyoruz. Tüm bölgedeki iyileştirmeler programımızda mevcut. Burayı cazibe merkezi haline getirmek niyetindeyiz”

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber